Az előrehaladás a Pfizer–BioNTech-együttműködésében megalkotott koronavírus-vakcina fejlesztésében a tőzsdék szárnyalásához vezetett. A lelkesedést azonban két dolog is csökkenti. A Pfizer mRNS-technológiájával még soha nem készítettek széles körben alkalmazott vakcinát. Számottevő nehézség, hogy az oltóanyag mínusz 70 Celsius-fokos mélyfagyasztást igényel. Miután az oltási központokba érkezik, a vakcinát fel kell olvasztani, és öt napon belül fel kell használni, vagy megromlik. A problémát fokozza, hogy második, emlékeztető oltásra is szükség van egy hónappal az elsőt követően.
A tárolókapacitások és az oltóhelyek kialakítása még a fejlett világban is jókora feladat elé állíthatja az egészségügyet.
A szegény országokban megoldhatatlannak tűnik egy komplex, költséges rendszer kiépítése, amely magában foglalja a reptéri mélyfagyasztó raktárakat, a hűtőgépjármű-flottát és a megfelelő oltási helyek hálózatát.
Ritkán lakott területeken, vagy ahol a közlekedés kevésbé szervezett, önmagában az is nehézséget okozhat az ott lakóknak, hogy egy hónapon belül kétszer felkeressék az oltóközpontot.
A logisztikai és koordinációs gondok Kínában és Indiában is kétségessé teszik az oltóanyag széles körű alkalmazhatóságát, Afrika és Dél-Amerika számos területén pedig egyenesen áthidalhatatlannak tűnnek. Noha az Egészségügyi Világszervezet támogatja a Covax kezdeményezését, amelynek célja 18 milliárd dollár összegyűjtése koronavírus-oltások vásárlására a szegényebb országok számára, mégis úgy tűnik, hogy
ez a készítmény széles körben kizárólag a gazdagabb nemzetek számára lesz alkalmazható.
A fejlődő világ egyes területein ezért az a dilemma bontakozik ki, hogy fektessenek-e be a hideglánc-infrastruktúra drága kiépítésébe, vagy várjanak olyan, később elkészülő, hagyományosabb vakcinára, amely fehérje- vagy inaktiváltvírus-részecskéket helyez élő sejtekbe, és a meglévő egészségügyi hálózatokon keresztül terjeszthető. Ha van olyan fehérjealapú vakcina, amely hasonló hatást ér el, mint egy mRNS-vakcina, és évente több milliárd ember oltására van szükség, akkor hosszú távon a fehérjealapú készítményt alkalmaznám – mondta Ding Seng, a pekingi központú Global Health Drug Discovery Institute igazgatója. Az Európai Bizottság a gyártók tegnapi bejelentése szerint legföljebb 300 millió adagot rendel a vakcinából, és a szállítások várhatóan az év végén megkezdődnek. Washington korábban százmillió adagot rendelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.