A Pfizer és a BioNTech koronavírus elleni vakcinájának az Európai Gyógyszerügynökség(EMA) szerverén tárolt dokumentiációjához kiberbűnözők fértek hozzá – írja a CNBC.
Az EMA honlapján közölte, hogy kibertámadás áldozata lett az ügynökség, és a hatóságokkal a lehető leghamarabb meg is kezdték a nyomozást a behatolás ügyében.
Ugyan a gyógyszerügynökség nem ír további részleteket az adathalászattal kapcsolatban,
a BioNTech közleményében jelezte, hogy az illegálisan elért dokumentumok közé tartozik többek között a Covid-19 vakcinájuk dokumentációja is.
Jelenleg nem lehet tudni, hogy kik támadták meg az EMA szerverét, sem pedig azt, milyen fájlokat értek még el.
A vakcinagyártó arról is tájékoztatást adott, hogy az ő adatbázisukba nem történt behatolás, így például a tanulmányban résztvevők adataihoz nem férhettek hozzá. Az aktuális egészségügyi válságra való tekintettel a vállalat teljes transzparenciát vállal a kibertámadás kapcsán, ezért döntött a részletek közlése mellett.
Az Európai Unió gyógyszerügynöksége két koronavírus-vakcina dokumentációját vizsgálja jelenleg, ebből az egyik a Pfizer-BioNTech által fejlesztett oltóanyag, míg a másik a Moderna készítménye. Arról jelenleg nincsenek hírek, hogy ez utóbbi dokumentációja is a behatolás célpontja lett volna – írja a hírportál.
Az EMA biztosított minket, hogy a támadásnak nem lesz elnyújtó hatása a vizsgálatok időtartamára
– írja a BioNTech.
Nem ez az első alkalom, hogy kibertámadás éri a koronavírus elleni vakcinákat. A múlt héten az IBM kutatói jelentették be, hogy támadás érte az oltóanyagok szállítási láncát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.