BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kell teljesen lemondani az alkoholról az orosz vakcina beadása esetén

A Kreml szerint robbanásszerűen megnőhet a kereslet a világon a Covid-19 elleni orosz vakcinák iránt.

Korlátozni kell, nem pedig teljesen felfüggeszteni az alkoholfogyasztást a Covid-19 elleni védőoltás idején – jelentette ki a Szputnyik V vakcinát kifejlesztő intézet igazgatója, Alekszandr Gincburg akadémikus az orosz sajtónak szerdán adott nyilatkozataiban.

Természetesen nincs szó semmilyen totális alkoholtilalomról. A fogyasztás észszerű korlátozásáról van szó, addig, amíg a szervezetben ki nem alakul az immunválasz a koronavírusos fertőzésre

– nyilatkozott Gincburg.

„Fontos szem előtt tartani, hogy a túlzott alkoholfogyasztás képes jelentősen legyengíteni az immunitást, ami azt jelenti, hogy képes csökkenteni a védőoltás hatékonyságát, vagy azt értelmetlenné tenni.

Hasonlóképpen, az alatt a 42 nap alatt, amíg kialakul a koronavírussal szembeni védettség, nem ajánlott az immunrendszert elnyomó gyógyszert szedni. Ezek standard ajánlások vakcináció esetén, a legnagyobb hatékonyság biztosítása érdekében”

– mondta az akadémikus.

A RIA Novosztyi hírügynökségnek azt hangoztatta, hogy ez nemcsak a Szputnyik V-re, hanem minden vakcinára vonatkozik.

Ettől függetlenül nyomatékosan tanácsoljuk, hogy mindegyik oltás után három napig tartózkodjanak az alkoholfogyasztástól

– tette hozzá.

Fotó: Dwi Anoraganingrum / Geisler-Fotop / Geisler-Fotopress / dpa Picture-Alliance / AFP

Gincburgot Anna Popova tisztifőorvosnak, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetőjének arra a keddi, külföldön is jelentős visszhangot kiváltó nyilatkozatára reagáltatta az orosz média, amelyben a szakember azt mondta, hogy

az új koronavírus elleni védőoltásra készülőknek csaknem két hónapig – az immunizáció előtt két hétig, valamint az első injekció után 42 napig – le kell mondaniuk az alkoholfogyasztásról.

Popova ezt részletezve elmondta, hogy a két összetevőből álló vakcina két oltása között 21 napnak kell eltelnie, és a második injekció után újabb 21 napig tart az immunitás kialakulása.

Mint mondta, az első dózis beadását megelőzően legkevesebb két héttel semmiképpen sem szabad alkoholt fogyasztani. Rámutatott, hogy az alkoholfogyasztás megterheli a szervezet méregtelenítési rendszerét, ami akadályozza a védettség kialakulását.

A tisztifőorvos elmondta, hogy

két orosz vakcina „nagyon sikeres” tesztelése folyik 60 évesnél idősebb önkénteseken, és egy hónapon belül lehetővé válik ezeknek a korosztályoknak az oltása.

Popova beszámolója szerint Oroszországban 17 tudományos intézet a Covid-19 elleni vakcina 27 változatát hozta létre. Ezek közül eddig kettő kapott ideiglenes regisztrációt, és lépett a tömeges tesztelés stádiumába.

Mihail Misusztyin miniszterelnök egy Oroszországban gyártott termékeket bemutató kiállításon nem zárta ki annak lehetőségét, hogy robbanásszerűen megnőjön a kereslet a világon a Covid-19 elleni orosz vakcinák iránt, ami elősegítené a nem nyersanyagalapú export fejlesztését. Megjegyezte ugyanakkor, hogy oltóanyaggal elsősorban az orosz igényeket fogják kielégíteni.

Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter kedden azt mondta, hogy az orosz régiók felében már van Szputnyik V oltóanyag a kiterjedt országos vakcináció elkezdéséhez, és csütörtökre minden régióba ki fogják szállítani.

Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 26 190-nel 2 541 199-re emelkedett. A terjedés mértéke 1 százalékos, az új esetek 18,1 százaléka tünetmentes. Az aktív esetek száma 488 689, a halálos áldozatoké 559-cel 44 718-ra, a felépülteké pedig 26 266-tal 2 007 792-re emelkedett. Az országban a járvány kezdete óta több mint 80 és fél millió, az elmúlt napon pedig mintegy 427 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával mintegy 545 691 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.