BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán Viktor: megvédtük a magyarok pénzét!

Győzött a józan ész, mert végülis Európa egységét ezzel a döntéssel sikerült megőriznünk – mondta a magyar kormányfő.

Azt hiszem megvolt az utolsó kör is itt a magyar delegáció termeiben, összejöttek azok a miniszterelnökök, akik a végső döntést meghozták és lefutottuk az utolsó kört is, megvan a megegyezés, pillanatokon belül be is jelentik

– mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

https://www.facebook.com/watch/?v=164519052097193

„Azt kell mondanom, hogy mindenki az utolsó lapját is kijátszotta, minden tétet megtett, az ítélet megszületett. A legvisszafogottabban is azt kell mondanom, hogy győzött a józan ész.

Győztünk, mert nehéz időkben, mint a járvány, a gazdasági válság, nincs ideje annak, hogy most folytassunk le olyan ideológiai és politikai vitákat, amelyek hátráltatnak bennünket”

– mondta

„Győzött a józan ész, mert végülis Európa egységét ezzel a döntéssel sikerült megőriznünk – mondta, hozzátette azt is, hogy „lesz még baj bőven, de ma három dolgot mindenképpen elértünk:

  • megvédtük az európai alkotmányt, nem engedtük, hogy azt megkerüljék,
  • elhárítottuk azt a veszélyt, hogy költségvetési eszközökkel rákényszerítsenek a magyarokra olyan döntéseket, amiket mi nem akarunk meghozni, nem akarunk elfogadni,
  • megvédtük a magyarok pénzét, amely a következő évek gazdasági fejlődésénél jól jön majd”.
  • https://www.facebook.com/orbanviktor/videos/161161109077794

    A miniszterelnök az is mondta, hogy „egymás tenyerébe csaptak” Brüsszelben, „megtörtént aminek meg kellett történnie”.

    A részleteket ismerő diplomáciai források szerint a tagországok vezetői által elfogadott megállapodás szerint a rendelethez olyan záradékot csatolnak, amely szerint

    az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik. Ez azt jelenti, hogy a mechanizmust nem lehet politikai célokra használni

    – közölték.

    „Megküzdöttünk a jogainkért, visszautasítottuk a zsarolást és mindazt, ami nem elfogadható nemzeteink számára, a vita ugyanis nem csak a jogállamisági mechanizmus körül folyt, tétje az Európai Unió jövője volt” – ezt már lengyel kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben csütörtökön.

    Brüsszel, 2020. december 10.
    A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfõ sajtótájékoztatója az Európai Unió állam- és kormányfõinek csúcsértekezletét követõen Brüsszelben 2020. december 10-én.
    Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

    A Lengyelország brüsszeli uniós képviseletén Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a kormányfő azt követően nyilatkozott, hogy az Európai Tanács csúcsértekezletén megállapodás született az unió hosszútávú költségvetéséről és a hozzá kapcsolódó helyreállítási csomagról.

    A kormányfő nyilatkozatában hangsúlyozta, az elért eredményeknek nagyobb horizontja van, mégpedig az Európai Unió egységének megvédése. A megállapodás jó eredményt jelent Európa jövője szempontjából, ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy az Európai Unió csak nemzetek közösségként tud működni – emelte ki Orbán Viktor. Hozzátette: a megállapodás az európai szerződések védelmét jelenti, a mechanizmust nem lehet politika célokra használni. Kiemelte annak jelentőségét is, hogy a csütörtökön elért megállapodást csak a tagállami vezetők egyhangúsága mellett lehet megváltoztatni.

    Orbán Viktor azt is közölte, Magyarország élni fog azzal a jogával, hogy a jogállamisági mechanizmusról szóló rendeletet az Európai Unió Bírósága elé viszi annak megállapítására, hogy összefér-e az uniós joggal.

    Mateusz Morawiecki az elért eredményről azt mondta, az a visegrádi négyek (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia) közös munkáját dicséri, és a lojalitás egyértelmű jelzését küldi a visegrádiak mellett minden európai partner számára. Kiemelte, a megállapodás erősebb jogi garanciákat biztosít a jogállamisági mechanizmust illetően, mint a javaslat két héttel ezelőtti változata a nehéz és feszültséggel terhelt tárgyalásokat megelőzően.

    A lengyel miniszterelnök megerősítette, Lengyelország követi Magyarországot a tekintetben, hogy az uniós bíróság véleményét kéri a mechanizmus európai szerződéssekkel való összeférhetőségét illetően. Közölte, hogy még nem döntötték el, hogy a keresetett külön, vagy együtt nyújtja-e be a két ország.

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.