A gyorstesztek sokszor hamis biztonságérzetet adnak a nagy karácsonyi összejövetelek megtartásához
– mondta a Világgazdaságnak Újhelyi Eszter biológus, immunológus, a MikroMikoMed Kft. laboratóriumának munkatársa. Hozzátette: biztos, hogy lesznek pozitív esetek a gyorstesztek között is, de ezek a tesztek nem elég érzékenyek. Az idő is nagyon fontos, mert órák alatt változás állhat be a szervezetben, előfordulhat olyan, akinél ma negatív a teszt eredménye, másnap már pozitív. A kft. laboratóriumában azt tapasztalták, hogy az ellenanyag-vizsgálatnál korábban száz mintából két-három volt pozitív, most negyven-ötven.
Sokan megdöbbennek a pozitív eredményen, mert semmilyen tünetük nem volt.
A karácsony előtti időszakban is konstans a laborvizsgálatok száma, egyelőre nem kiemelkedően magas a terhelés
– válaszolt a Világgazdaságnak Póda Tamás, a Synlab kereskedelmi és marketingigazgatója. Szerinte a PCR-teszt és a szerológiai antitestvizsgálat kombinációja lehet jó megoldás az ünnepi időszak biztonságosabbá tételéhez, mert ezek a vizsgálatok mutatják ki, hogy az ember adott pillanatban fertőzött-e, vagy átesett-e már a koronavírus-fertőzésen. A vizsgálatok eredménye maximum két napon belül elérhető.
Az antigéntesztek nem váltják ki a PCR-vizsgálatokat, és nem használhatók tömeges közösségi szűrésre sem, mivel azok szervezetében, akik tünetmentesek vagy még csak enyhe tüneteket produkálnak, csak kis mennyiségben van jelen a vírus, így náluk a gyorsteszt nagy valószínűséggel fals negatív eredményt mutat – ezt a Nemzeti Népegészségügyi Központ közölte. Hangsúlyozták, hogy az antigéntesztet azoknál a betegeknél javasolt elvégezni, akiknek középsúlyosak és súlyosak a tüneteik, a légúti váladék mennyisége összefügg a megbetegedés mértékével. Az antigénteszteknél több vírus, ezen belül az antigén (vírusfehérje) jelenléte is szükséges a fertőzés kimutathatóságához.
A laborokban elvégezhető úgynevezett kombinált tesztcsomagok arra valók, hogy a páciens megtudja, tünetmentesen vagy tünetek jelentkezésével koronavírus-fertőzött-e, átesett-e már a fertőzésen, vagy hogy a fertőzés melyik szakaszában jár éppen – közölte Menyhárt Orsolya, az Affidea járóbeteg-szakellátás orvos-igazgatója. Az Affideánál megnőtt a tesztelések iránti érdeklődés, emiatt a rendelési időt is meghosszabbították.
Az antigéntesztek a vírus fehérjéjét képesek kimutatni a fertőzést követő második-ötödik naptól.
A legújabb antigéntesztek érzékenysége megfelelő, ezt használják a tanárok és a közalkalmazottak országos tesztprogramjában is – mondta Újhelyi Eszter. Azoknál a gyorsteszteknél, amelyeknél a tesztelő saját magától veszi le az orr- vagy a garatváladékot, a mintavételkor sok a hibalehetőség, ezért ezek az otthoni tesztelések nem nevezhetők biztonságosnak. Hamarosan megjelenik egy új teszttípus, amely a vérből mutatja ki az antigént. Ezt a tesztet azoknak érdemes elvégeztetniük, akik arra kíváncsiak, átestek-e a fertőzésen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.