Az Egyesült Államok szeretne újra tagja lenni az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának – közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán. A tárcavezető megjegyezte: Joe Biden amerikai elnök kormányzatának egyik kiemelt célja, hogy megszüntesse a tanácsban Izraelre irányuló, aránytalan figyelmet.
Donald Trump előző amerikai elnök alatt az Egyesült Államok 2018 júniusában kilépett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából,
mert az szerinte elfogultan támadta Izraelt, s nem volt elég hatékony a problémák kezelésben. A Biden-kormányzat február elején bejelentette: az Egyesült Államok megfigyelőként visszatért a testületbe. Joe Biden új amerikai elnök január hivatalba lépése óta elődje, Donald Trump számos intézkedését visszafordította.
A tanácsban 47 állam képviselője foglal helyet, három évre választják őket, és legfeljebb két egymást követő ciklusban lehetnek tagok.
Feladatuk az emberi jogok védelme és alkalmazásuk elősegítése, az emberi jogok megsértése elleni fellépés, és ajánlások megfogalmazása, beleértve az emberi jogi vészhelyzetek kezelését is.
Az ENSZ Közgyűlése októberben választja meg a tagokat a 2022-24-es időszakra. A tanács munkájában jelenleg Nagy-Britannia, Kína és Oroszország is részt vesz. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát 2006-ban hozták létre, és azóta minden ülésén szóba kerül a palesztin területek sorsa. Ez az egyetlen ügy, amelynek ekkora figyelmet szentel a testület, és ezt washingtoni republikánus és demokrata körök egyaránt bírálják.
Donald Trump volt amerikai elnök tavaly 17 éves szünet után rendelte el a szövetségi kivégzések újrakezdését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.