Az ellenőrzött 18 humánszolgáltatást nyújtó államháztartáson kívüli intézményfenntartó közül három biztosította a közfeladatok ellátására kapott költségvetési támogatások felhasználásának átláthatóságát. Az Állami Számvevőszék(ÁSZ) értékelése alapján 10 fenntartó már az ellenőrzés alatt intézkedett a közpénzügyi helyzet javítása érdekében, ugyanakkor öt intézményfenntartónak további lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy a jövőben a kapott forrásokat szabályszerűen használják fel, és a közpénzeket átláthatóan kezeljék – írja az ÁSZ közleményében.
A szociális gondoskodást igénylők védelme, a köznevelési feladatok ellátása az Alaptörvényben meghatározott, és a társadalom szempontjából fontos tevékenységek.
Jogszabályok teszik lehetővé, hogy államháztartáson kívüli szervezetek, így alapítványok, egyesületek által fenntartott intézmények is végezzenek szociális, valamint köznevelési feladatokat. Mindehhez a központi költségvetés évente jelentős összegű támogatással járul hozzá. Az államháztartáson kívüli, humánszolgáltatást végző szolgáltatók, intézmények az igényelt közpénzekből társadalmilag hasznos, közösségteremtő, közérdekű tevékenységet végeznek, illetve közfeladatokat látnak el – írja az Állami Számvevőszék.
Az ÁSZ a szociális és köznevelési humánszolgáltatások központi költségvetési támogatásaival kapcsolatos, államháztartáson kívüli fenntartó jogszabályokban előírt feladatai betartását, a központi költségvetési támogatások szabályszerű nyilvántartását értékelte a fenntartóknál rendelkezésre álló nyilvántartások, beszámolók és egyéb dokumentumok alapján.
Az államháztartáson kívülre nyújtott költségvetési támogatások ellenőrzésével az számvevőszék hozzájárul ahhoz, hogy a közpénzeket a nem állami humán fenntartók átlátható módon használják fel a közfeladatok ellátására kötött szerződésekben vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében.
Nem állami, nem önkormányzati szociális intézményfenntartó lehet többek között az a magyarországi székhelyű jogi személy, amely a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben és más jogszabályokban meghatározott feltételek szerint szociális szolgáltatót, illetve szociális intézményt létesít és működtet.
Közoktatási/köznevelési intézményt a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerint nem állami, nem önkormányzati fenntartó – egyházi jogi személy, vallási tevékenységet végző szervezet, más személy vagy szervezet (például civil szervezet, alapítvány, gazdasági társaság) – is alapíthat és tarthat fenn. A feladatellátáshoz kapcsolódó költségvetési támogatás iránti igényt az intézményfenntartó nyújthatja be.
A Magyar Államkincstár pedig a megítélt támogatásokat az intézményfenntartó részére folyósítja.
A most értékelt 17 szociális humánszolgáltatást és 1 szociális és köznevelési humánszolgáltatást nyújtó államháztartáson kívüli intézményfenntartó a Magyar Államkincstár adatai alapján 2016-ban 1 milliárd 386,4 millió Ft, 2017-ben 1 milliárd 613,1 millió Ft, 2018-ban pedig 1 milliárd 715 millió Ft költségvetési támogatásban részesült összesen – írja a közlemény.
Három fenntartónál az Állami Számvevőszék értékelése nem tárt fel olyan hibát, ami negatívan befolyásolta volna a 2018. évi költségvetési támogatások átláthatóságát, illetve elszámoltathatóságát.
A további 15 fenntartóból az ÁSZ értékelése alapján 10 fenntartó dokumentumokkal igazolta, hogy javult a közpénzügyi helyzete.
A szabályszerű gazdálkodás elengedhetetlen a közfeladat ellátás szakmai céljainak megvalósításához, valamint a társadalmi közbizalom fenntartásához. A megtett intézkedések a fenntartók ezirányú törekvését támasztják alá – írják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.