Az Európai Unió még az idén kifizetéseket tarthat vissza a kilábalási költségvetésből azoknak a tagállamoknak az esetében, amelyek Brüsszel megítélése szerint nem felelnek meg bizonyos jogállami kritériumoknak – idézte a Bloomberg Vera Jourovát, az Európai Bizottság alelnökét. Az interjú szerint ez Lengyelországban és Magyarországon okozhat aggodalmakat, és a hírügynökség megemlíti, hogy
Magyarország esetében a pénzelvonás már a jövő tavasszal esedékes választások előtt megkezdődhet.
A pénteken megjelent interjúban Jourová az EU decemberi csúcstalálkozóján elfogadott jogállamisági döntésre hivatkozott.
Az ügyet azon a napon melegítette fel, amikor a magyar kormányzó párt kilépett az Európai Néppártból, és egy héttel azután, hogy Magyarország és Lengyelország keresetet nyújtott be az Európai Bírósághoz a jogállamisági mechanizmus ellen, amely decemberben kompromisszumként született, elhárítva a fenyegetést, hogy a két ország megvétózza az Európai Unió hétéves költségvetését. Budapest és Varsó már a csúcson jelezte, hogy az Európai Bírósághoz fordul, mert úgy ítélik meg, hogy a mechanizmus sérti az EU alapszerződését, külső politikai beavatkozáshoz nyitva utat. A kereset halasztó hatályú.
A bíróság döntései a Bloomberg becslése szerint
átlagosan 19 hónap alatt születnek meg, gyorsított eljárásban kevesebb mint egy év is elég, és nagyon sürgős esetben három hónapos átfutásra is volt példa. Jourová azt mondta: már a nyáron döntés születhet.
Ugyanakkor egy másik interjúban, amelyet csütörtökön közölt a cseh Deník lapcsoport, csak őszre becsülte a határozatot. Jourová – a Bloomberg-interjú szerint – azt szeretné elérni, hogy két hónappal a döntés után a bizottság véglegesítse iránymutatását a mechanizmusról. Brüsszel azt szabhatja a kifizetések feltételéül, hogy az adott tagállam garantálja a pénzek ellenőrzött felhasználását, vagyis legyen
jól funkcionáló bírói rendszere, jól funkcionáló közbeszerzési rendszere és jól funkcionáló ügyészsége
– mondta. Szerinte a helyzet Magyarországon és Lengyelországban az EU erőfeszítései ellenére romlott, hozzátéve, hogy mindkét országot eurómilliárdok elvesztése fenyegeti.
A Deníknek Lengyelország esetében az igazságszolgáltatás függetlenségét emelte ki fő problémaként, Magyarországon pedig a médiaszabadság helyzetét. Mindkét ország kormánya korábban visszautasította a demokratikus berendezkedésüket ért kritikákat. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Világgazdaság megkeresésére elektronikus levélben reagált a nyilatkozatra: „Soros György hű szövetségesének, úgy tűnik, hétről hétre bizonyítania kell a magyarok iránt táplált gyűlöletét, amivel megsérti Magyarországot és a magyar embereket is. A bizottság képviselője pedig – aki már többször is bizonyította alkalmatlanságát – ahelyett, hogy mindenféle mondvacsinált indokokkal támadja Magyarországot, foglalkozhatna inkább Brüsszel elhibázott vakcinabeszerzésével.” Varga Judit igazságügyi miniszter Facebook-posztban tiltakozott az ellen, hogy nyilatkozatával Jourová szerinte nyomás alá helyezte az Európai Bíróságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.