Az Egyesült Arab Emírségekben végzett vizsgálat megerősítette, hogy az orosz Szputnyik V vakcina 91,6 százalékban hatásos a koronavírus ellen – jelentette be a kormány Abu Dzabiban. A tesztet ezer önkéntesen végezték, akik az oltás mindkét adagját megkapták, az előzetes jelentést pedig áprilisban teszik közzé.
Az eredmény megfelel a Lancet című orvosi szaklapban, valamint az oltóanyagok fejlesztését finanszírozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) által korábban közölteknek.
A Szputnyikot vizsgálja az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is.
Az eddig engedélyezett vakcinák azonban a vizsgálatok szerint kevésbé hatékony immunválaszt váltanak ki a szervezetben az új vírusvariációkkal, elsősorban a dél-afrikaival szemben, bár arra nincsen bizonyíték, hogy teljesen hatástalanok lennének.
Kutatók azonban attól tartanak, hogy a vírus egy idő után olyan szinten mutálódik majd, hogy ez is bekövetkezik, ezért folyamatosan dolgoznak a megoldáson.
Vizsgálják, hogy milyen hatást vált ki a vakcinaadagok növelése, illetve az emlékeztető oltás, az igazi áttörést azonban az olyan szérum jelentené, amelyik több variáns ellen is véd.
A Moderna, a Novavax és az Oxfordi Egyetem is elkezdte egy ilyen polivalens vakcina fejlesztését, a Moderna pedig már meg is kezdte annak tesztelését önkénteseken.
A Wall Street Journal beszámolója szerint összesen hatvan ember vesz részt a vizsgálat első szakaszában, akik korábban megkapták a cég eredeti oltásának mindkét adagját.
A Novavax, amelynek az eredeti vírussal szemben kifejlesztett vakcinája is még csak a vizsgálat végső szakaszában jár, a tervek szerint az év közepén kezdi meg a bivalens, vagyis a dél-afrikai variánssal szemben is hatékony oltás tesztelését.
Az Európai Unióban azonban egyelőre még mindig az jelenti a fő problémát, hogy az eredeti vakcinákból eleget biztosítsanak a tagállamok számára.
Ennek érdekében a tagállamok hozzájárulásával az Európai Bizottság június végéig meghosszabbítja az oltóanyagok exportjának engedélyhez kötését, amelyet még januárban vezettek be.
A döntés értelmében a tagállamokban gyártott vakcinát csak abban az esetben lehet exportálni, ha ahhoz az illetékes nemzeti kormány hozzájárul.
A korlátozások a Politico beszámolója szerint az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat, Kanadát és Ausztráliát érinthetik, bár eddig a Pfizer és a BioNTech minden szállítmánya megkapta az engedélyt, csupán Olaszország blokkolta még március elején az AstraZeneca 250 ezer adag vakcinájának elindítását Ausztráliába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.