A piaci szakértők által várt 0,3 százalékos visszaeséssel szemben 1,9 százalékkal bővült hazánk gazdasági teljesítménye az előző negyedévhez képest. Varga Mihály pénzügyminiszer szerint mindez azt mutatja, hogy a gazdaságvédelmi intézkedések eredményesek, a magyar gazdaság újraindulása elkezdődött. Rávilágított: éves alapon a szakértői konszenzus 3,6-4 százalék körüli visszaesést jósolt, a magyar gazdaság ennél jóval kedvezőbb, 1,8 százalékos mérséklődést mutatott – magyarázta a pénzügyminiszter.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a magyar gazdaság teljesítménye nőtt a legnagyobb mértékben az Európai Unióban negyedéves alapon. Hazánk olyan országokat előzött meg, mint Ausztria, Csehország, vagy Németország.
A várakozásoknál sokkal jobban szerepelt az első negyedévben a magyar gazdaság, a jelenlegi kilátások szerint az idén 5 százalékot meghaladó GDP-bővülésre van kilátás – vélte Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Hozzátette:
Meglepetést jelentenek a friss adatok, negyedéves szinten a piac visszaesést várt. Mi a nullát meghaladó, szerény növekedésre számítottunk az ipar teljesítménye miatt, de az 1,9 százalékos negyedéves többlet bőven felülmúlja a várakozásainkat.
Az adatokból az már látható, hogy a járványra legkevésbé érzékeny szolgáltatások, köztük a pénzügyi és biztosítási tevékenység, valamint az információs ás kommunikációs szolgáltatások járultak hozzá a jobb eredményhez. Emellett az ipar lendületes dinamikája is támogatja a gazdaságot. A K&H Bank szakértője elmondta azt is, hogy míg az év elején még 4,5 százalék körüli növekedést vártak 2021-re, a friss adatok alapján inkább valószínűsíthető, hogy az GDP bőven 5 százalék feletti növekedést ér el.
A gyors vakcinázásnak és a korlátozások fokozatos feloldásának köszönhetően a második negyedévtől már éles felpattanás várható, amit az elhalasztott fogyasztás, a társasági, szabadidős, szórakozási és kulturális élmények iránti elementáris kiéhezettség, a kényszermegtakarítások felhasználása és a várható eufória is támogat – mutatott rá Suppan Gergely a Takarékbank vezető elemzője.
Hozzátette: mindez párosulva az egy évvel ezelőtti rendkívül mély bázissal a második negyedévben már bőven 15 százalék feletti, de akár 16 százalékos növekedést is eredményezhet.
Suppan szerint a második félévtől pedig további lendületet adhat az európai és esetleg nemzetközi turizmus vakcinaútlevélhez kötött újraéledése, az amerikai gazdaság várhatóan robosztus teljesítménye és a megjelenő, soha nem látott összegű uniós források fokozatos megjelenése, amely azonban inkább a későbbi negyedévekben járulhat hozzá a növekedéshez látványosabban.
A járvány előtti szintet a hazai gazdaság legkésőbb a harmadik negyedévben elérheti, azonban nem zárható ki, hogy erre már a második negyedévben sor kerül, mivel a gazdaság teljesítménye már mindössze 2,1 százalékkal marad el a járvány előtti szinttől. Suppan Gergely szerint
Az igen kedvező első negyedéves adatok és kilátások következtében az idei GDP növekedési előrejelzésünket 6,6 százalékról 7 százalék fölé emelhetjük.
Az első negyedéves GDP-növekedés még a legoptimistább elemzőket is meglepte – kezdte értékelését Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Mindent egybevetve az a tény, hogy a magyar gazdaság ilyen dinamikus növekedést tudott felmutatni negyedéves alapon egy előzetesen meglehetősen vegyes képet mutató negyedévben, az azt jelenti, hogy sokkal nagyobb kilábalási potenciál van a gazdaságban, mint azt vártuk.
Talán nem véletlen – tette hozzá az elemző – az MNB tegnapi fordulata sem, hiszen a mai adat fényében valóban több mint reális elképzelés lehet, hogy a magyar gazdaság idén 6 százalékos vagy akár azt meghaladó gazdasági növekedést mutasson az év egészében. Virovácz szerint mindez pedig az aggregált kereslet jelentős felfutását jelenti, ami a belső inflációs nyomás erősödésével jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.