A Dán Védelmi Hírszerző Szolgálat (FE) volt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) partnere a vezető európai politikusok elleni kémkedésben – írja a Deutsche Welle.
Arra, hogy az NSA az Egyesült Államok szövetségeinek vezetőit is lehallgatja, 2013-ban, Edward Snowden színrelépésével derült fény.
A lehallgatásoknak célpontja volt Angela Merkel kancellár és Frank-Walter Steinmeier elnök is, csakúgy mint a szociáldemokrata kancellárjelölt Peer Steinbrück.
Az NSA telefonhívásokhoz, szöveges üzenetekhez és chaten belüli üzenetváltásokhoz fért hozzá a tisztségviselők telefonjain, célzott lehallgatásokkal és az NSA által kifejlesztett Xkeyscore adatelemző szoftverrel.
A dán kormány legkésőbb 2015 óta tudott az FE szerepéről az NSA-val kapcsolatos botrányban. A szervezet szerepét részletező Dunhammer jelentés szerint nyilvánvalóvá vált, hogy a dán szolgálat segített az amerikainak vezető svéd, norvég, francia és német tisztségviselők megfigyelésében.
Az is kiderült, hogy a dán szolgálat segített az amerikai ügynökségnek a dán külügy- illetve hadügyminisztérium, továbbá egy dán fegyvergyártó elleni kémkedésben is, sőt még az amerikai kormány megfigyelésében is együttműködött az NSA-val.
Amikor a dán kormány számára nyilvánvalóvá vált, hogy milyen messzire ment a két szolgálat közötti együttműködés, az FE teljes vezetőségét lemondásra kényszerítették.
Az információkra nem kívánt reagálni sem az FE, sem az NSA sem a dán védelmi minisztérium, ugyanakkor az utóbbi honlapjára kitett állásfoglalás szerint a közeli szövetségesek rendszerszintű lehallgatása elfogadhatatlan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.