BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tibetet éltette a kosaras, lecsapott rá a kínai Facebook

Kiállt Tibet függetlensége mellett az észak-amerikai kosárlabdaligában játszó Boston Celtics játékosa, amire nem sokáig késett a Facebook kínai megfelelőjeként emlegetett Tencent válasza. Enes Kenet nem először fejtette ki véleményét politikai kérdésekben, korábban Recep Tayyip Erdoğan török elnököt bírálta. Mostani lépése újabb konfliktust eredményezett Kína és az USA között, a két gazdasági nagyhatalom között nem először szövődik ember jogi kérdésekből fakadó nézeteltérés.

Tibet függetlensége mellett állt ki egy Twitter-videóban Enes Kanter, az észak-amerikai profi kosárlabdaligában játszó Boston Celtics játékosa. Kína nem sokáig késlekedett a válasszal. Röviddel Kanter szerdai tweetje után a Facebook kínai megfelelőjeként is emlegetett Tencent törölte sportfelületéről a bostoni kosárlabdacsapat New York Knicks elleni meccsének jeleneteit, a Celtics legközelebbi mérkőzése pedig kikerült az élőben követhető streamek kínálatából – számolt be a CNBC.

A videóban Kanter „kegyetlen diktátornak” titulálta Hszi Csin-ping kínai elnököt, és kijelentette, hogy támogatja a tibeti nép „szabadságharcát”. Az NBA-sztár egy dalai lámát ábrázoló pólóban háromszor ismételte el a Free Tibet (szabad Tibet) kifejezést.

„A tibeti nép nem szabad, és nincsenek meg az alapvető jogai a kínai kormány kegyetlen uralma alatt” – mondta a török származású, Svájcban született Kanter. A kínai külügyminisztérium egyelőre nem kommentálta az esetet.

A korábbi megnyilvánulásokból azonban sejteni lehet Peking álláspontját. Kína többször is azzal érvelt, hogy Tibetben – valamint az északnyugati Hszincsiang régióban, illetve Hongkongban – nincsenek emberi jogi kérdések, és fenntartják, hogy ezek kínai „belügyek”, ezért más országok ne avatkozzanak bele.

Tavaly júniusban az ENSZ független szakértői aggodalmukat fejezték ki, amiért a Hszincsiangban és Tibetben élők vallási és etnikai megkülönböztetésből fakadó elnyomásban részesülnek.

Tibet 1950-ben került kínai fennhatóság alá. Peking szeparatistaként tekint a dalai lámára, aki a tibetiek spirituális vezetője, és aki jelenleg Indiában él száműzetésben.

Nemcsak a Tencent, hanem a kínai Twitterként aposztrofált Weibo is lépett Kanter kijelentéseire. A Boston Celtics egy 615 ezer követővel rendelkező rajongói csoportja bejelentette, hogy a továbbiakban nem jelenít meg új tartalmat a csapatról.

Kanter nem először nyilvánul meg politikai kérdésekben. Korábban Recep Tayyip Erdoğan török elnököt is élesen bírálta, amiért a hírek szerint a török kormány visszavonta az útlevelét.

Az Egyesült Államok legnépszerűbb sportjának számító NBA-be nem először törik bele a kínai bicska. 2019-ben a Houston Rockets akkori vezérigazgatója, Daryl Morey szintén a Twitteren biztosította támogatásáról a hongkongi kormányellenes tüntetőket, amiért később bocsánatot kért. A mea culpa ellenére a megnyilvánulás komoly károkat okozott. A kínai műsorszolgáltatók törölték kínálatukból a Rockets meccseit, és több szponzor is szakított a csapattal.

A két gazdasági nagyhatalom között nem először szövődik ember jogi kérdésekből fakadó konfliktus. A már fentebb is emlegetett Hszincsiang-Ujgur régió a gyapottermelés fellegvárának számít, számos divatmárka rendeli innen az alapanyagot ruháihoz. Az előző amerikai elnök, Donald Trump a Kínával folytatott kereskedelmi háború egyik csapásaként megtiltotta az amerikai vállalatoknak, hogy ruhákat, más pamuttermékeket, illetve gyapotot importáljanak a régióból. Az embargót a kényszermunkával kapcsolatos aggodalmak indokolták. Számos nyugati divatcég magától is lépett, tavaly olyan márkák, mint a Nike, a H&M vagy a Zara is bejelentette, nem hajlandó Kínától olyan alapanyagot vásárolni, amelyet Hszincsiangban kényszermunkával állítanak elő.

Az utolsó mohikán is elhagyta Kínát

A Microsoft a múlt hónapban jelentette be, hogy leállítja LinkedIn nevű álláskereső oldalát Kínában. Az indoklás szerint a működési környezet egyre komolyabb kihívásokkal járt.

A vállalatot évek óta súlyos bírálatok érték amiatt, mert az oldal kínai verziójában cenzúrázta a politikailag érzékeny tartalmakat, illetve letiltott egyes, Pekingre nézve sértőnek ítélt fiókokat. Augusztusban több olyan amerikai újságíró LinkedIn-oldala vált elérhetetlenné a kínai felhasználók számára, akik a kínai vezetés számra érzékeny témákról írtak.

A LinkedIn 2014 óta volt jelen a kínai interneten, ahol a vállalat közlése szerint több mint 54 millió követője volt. A portál egyike volt az utolsó jelentősebb amerikai közösségi médiavállalatoknak, amelyeknek a működését még engedélyezték Kínában. A Facebook, a Google, a Twitter és a YouTube például már évek óta nem elérhető a kínai interneten.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.