A brit kormányfő szóvivője korábban azt mondta: Boris Johnson nem tudott arról, hogy személyi titkára bulit szervezett a járványügyi korlátozások idején a Downing Street 10-ben, csak véletlenül csöppent a mulatságba. Dominic Cummings szerint azonban mindenről tudott, sőt, áldását adta a szabályszegő partira.
Boris Johnson épp egy hete, múlt szerdán kért elnézést a brit parlament alsóházában azért, mert részt vett a kerti partin, amit a koronavírus-járvány miatt elrendelt zárlat idején, 2020. május 20-án rendeztek a miniszterelnöki hivatalban. Állítása szerint azt hitte, egy munkatalálkozóra érkezett, amikor kilépett a Downing Street 10. kertjébe, ahol alig 25 percig maradt.
A kormányfő kijelentette: utólag visszagondolva már tudja, hogy mindenkit vissza kellett volna küldenie a miniszterelnöki hivatal épületébe, és fel kellett volna ismernie, hogy még ha a rendezvény meg is felelt technikailag a járványellenes előírásoknak, akkor is emberek milliói juthattak arra a következtetésre, hogy ez nem így van.
Johnson a parlament alsóházában neki szegezett kérdéseket azzal hárította el, hogy a zárlat idején rendezett Downing Street-i összejövetelek ügyében hivatalos vizsgálat folyik, ennek eredményét várja. Kijelentette, hogy vállalja a teljes felelősséget a történtekért, de nem tett egyenes utalást arra, hogy elmarasztaló vizsgálati jelentés esetén távozik-e hivatalából.
A kormányfő szóvivője korábban többször is azt mondta: Johnsont nem tájékoztatták előre a május 20-aki partiról, arra nem kapott meghívót. Volt tanácsadója, Dominic Cummings szerint ez szemenszedett hazugság – írja Cummings legfrissebb blog-bejegyzésére hivatkozva a Bloomberg.
Johnson körül az elmúlt napokban egymás után robbantak ki a botrányok, miután kiderült, hogy korábban több házibuliszerű összejövetelt is rendeztek a miniszterelnöki hivatalban a koronavírus-járvány első hullámának megfékezésére elrendelt szigorú korlátozások megsértésével, miközben a 2020. március 23-án elrendelt angliai korlátozások értelmében – amelyek az ominózus, május huszadikai kerti parti idején még érvényben voltak – kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabad téren sem tartózkodhatott egymás társaságában, és a nem együtt élő családtagok, ismerősök otthonukban sem látogathatták egymást.
A brit miniszterelnököt azóta minden oldalról támadják, és balról-jobbról lemondásra szólítják fel. A Konzervatív Párt alsóházi frakciójának 35 tagja kezdeményezte eddig hivatalosan a kormányfő elleni bizalmi szavazást. Összesen 54 konzervatív párti képviselőnek kell a kezdeményezés mögé állnia, hogy napirendre vegyék.
A kormány vizsgálatot indított a tiltott partik ügyében, ennek kimenetelétől függhet Boris Johnson párton belüli megítélése, egyben jövője is. A jelentés jövő hétre várható.
A Johnsonra nehezedő nyomást erősítik a friss támogatottsági felmérések is, amelyek szerint legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt hosszú idő óta először vezet a konzervatívok előtt. A közvéleménykutatások szerint még a Konzervatív Párt támogatóinak körében is példátlan többségben vannak azok, akik kívánatosnak tartják Boris Johnson távozását a Downing Street 10-ből.
A YouGov vizsgálata azt mutatta ki, hogy a brit választók 56 százaléka szeretné Boris Johnson távozását, és 27 százalékuk támogatná a kormányfő maradását. A felmérés 10 százalékpontos – kilenc éve nem mért – támogatottsági előnyt jelzett a Munkáspártnak a konzervatívokkal szemben: a Munkáspártra a választók 38 százaléka voksolna, a Konzervatív Pártra viszont csak 28 százalék adná a szavazatát egy mostani parlamenti választáson.
A legújabb botrányt is kirobbantó Dominic Cummings, a kormányfő korábbi tanácsadója – akinek 2020-ban azért kellett lemondania, mert megszegte a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási tilalmat – azt állítja: Boris Johnson hazudott a parlamenti alsóháznak, amikor azt mondta, nem tudott arról, hogy személyi titkára, Martin Reynolds partit szervezett, és arra e-mailen meghívókat küldött ki a Downing Street 10-ben. Sőt, állítja Cummings, a miniszterelnök jóváhagyta az eseményt.
Cummings volt az, aki a Guardianben január 7-én megjelent, a miniszterelnök társaságában őt és a személyi titkárt is megörökítő fotókra reagálva a blogján azt írta: a lap tévesen állítja, hogy azok egy kerti partin készültek. Valóban történt hasonló szabályszegés a miniszterelnöki hivatalban, de nem aznap, amikor a baloldali lapban megjelent fotók készültek, hanem május 20-án.
Cummings most azt írta a május 20-ai partiról, hogy a miniszterelnök személyi titkára arra valóban küldött meghívókat, azzal a tárggyal, hogy: “Hozd a saját piád!”
A kormányfő ex-tanácsadója azt mondja: ő maga is jelezte, hogy a parti megrendezésével megszegnék a járványügyi szabályokat, és kérte a miniszterelnököt, hogy fújja le azt, de Johnson nem hallgatott rá. Cummings hozzátette: ezt eskü alatt is megerősítené, és más szemtanúk is csatlakoznának hozzá.
Dominic Raab miniszterelnök-helyettes szerint Cummings badarságokat beszél, amikor azt állítja, hogy Boris Johnson hazudott a parlament alsóházának, a miniszterelnök nem tudott előre a partiról.
A Brexit-kampány irányításával elhíresült Cummings Boris Johnson legfőbb tanácsadója volt 2020 novemberéig. Megbízatását azért kellett visszaadnia, mert megszegte a járvány megfékezése érdekében bevezetett utazási korlátozásokat, amikor koronavírus-fertőzötten családjával együtt elutazott Londonból, szülei több mint 400 kilométerre található vidéki házába. Cummings lemondása óta támadja Boris Johnsont, akit rendszeresen hasonlít egy irányíthatatlanná vált bevásárlókocsihoz. Azt állítja, hogy a kormányfő nem reagált elég gyorsan a koronavírus-járványra.
Cummings blogbejegyzése miatt indult parlamenti vizsgálat a miniszterelnöki rezidencia felújításának finanszírozásáról, amelyről Cummings azt állította, titkos adományokból akarták finanszírozni. A vizsgálat a Konzervatív Pártra kiszabott pénzbírsággal zárult.
Sokan azt találgatják, milyen, a brit kormányfőre nézve kompromittáló email, fotó, vagy dokumentum lehet még Cummings birtokában.
Egyértelmű, hogy a bosszú vezérli, és mindent megtesz annak érdekében, hogy bebizonyítsa Boris Johnson alkalmatlanságát a miniszterelnökségre
– mondta a Demos politikai elemző cég vezetője a Bloombergnek.
A május 20-ai parti miatt indított vizsgálatot időközben kiterjesztették két másik, 2020 áprilisában megrendezett, szabályszegő eseményre. Ezek miatt Johnsonnak egyenesen a királynőtől kellett bocsánatot kérnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.