BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áprilisi tréfának indult, 15 év börtönhöz vezethet a thaiföldi légitársaság Twitter-bejegyzése

A Thai Vietjet alkalmazottait felségsértés miatt jelentették fel. A rendőrség később dönt arról, hogy indít-e büntetőeljárást.

Perrel végződhet egy áprilisi tréfa, amelyet a Thai Vietjet fapados légitársaság munkatársai tweeteltek, adta hírül a CNN. A bejegyzés egy aktivista ügyvéd szerint megsértette Thaiföld királyát, Maha Vajiralongkornt. A rendőrség később dönt arról, hogy az ügyvéd bejelentése nyomán büntetőeljárást indít-e a légitársaság személyzete ellen. Ha igen, a szigorú törvények értelmében a monarchia megsértése miatt akár 15 évet is kaphatnak az alkalmazottak.

Fotó: MANAN VATSYAYANA / AFP

A Thai Vietjet április 1-jén tweetelt arról, hogy a légitársaság új nemzetközi járatot indít a thaiföldi Nan tartomány és a németországi München között, ez pedig hatalmas felháborodást váltott ki a királypárti internetezők körében.

A sértő bejegyzést később eltávolították, a légitársaság pedig másnap közleményben kért bocsánatot.

Állításuk szerint a felső vezetés nem tudott a tweetről.

A bejegyzésben nem említették meg a 69 éves Vajiralongkorn királyt, aki ideje nagy részét Németországban tölti, és a Nan tartományban született, a királyi szerető címet hivatalosan birtokló Sineenat Wongvajirapakdi neve sem került elő. A király nem sokkal 2019-es megkoronázása után adományozta Sineenatnak a címet, korábban az év folyamán pedig feleségül vette testőrsége parancsnokhelyettesét, aki így megkapta a királynő címet, és a királyi család része lett. 

Az elmúlt években a diákok által kezdeményezett tüntetéseken egyes aktivisták nyíltan bírálták a királyt, például azért, mert ideje jelentős részét az országon kívül tölti.

A tiltakozások 2020-as kezdete óta legalább 183 embert vádoltak meg a monarchia megsértésével.

A légitársaság vezérigazgatója, Woranate Laprabang az online felháborodásra reagálva közölte, hogy a bejegyzésért felelős alkalmazottakat felfüggesztették a vizsgálat lefolytatásáig. „Szeretnék még egyszer bocsánatot kérni a thaiföldi néptől az incidensért” – mondta Woranate.

Fotó: Brent Lewin / Bloomberg via Getty Images

Srisuwan Janya ügyvéd és aktivista azonban feljelentést tett a rendőrségen felségsértés miatt. Egy Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy a tweet sértő szándékról tanúskodik, és hogy a bocsánatkérés nem elég.

Srisuwan jól ismert Thaiföldön: notórius feljelentő, aki saját elmondása szerint több mint 1000 bejelentést tett, egyebek mellett fogyasztóvédelmi ügyekben, illetve korrupció és környezetvédelmi ügyek miatt.

A Reuters nem tudta megállapítani, hogy hány panasza vezetett vádemeléshez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.