Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn közölte, hogy figyelemmel kíséri a koronavírus erősen fertőző omikron törzse két új alváltozatának néhány tucatnyi esetét, hogy felmérje, azok fertőzőbbek vagy veszélyesebbek-e az eddigi variánsoknál – írja a Reuters.
A szakértők a BA.4 és BA.5 vírusokat, az eredeti BA.1 omikron változat testvérváltozatait vették fel a megfigyelési listára. Már nyomon követik a BA.1-et és a BA.2-t – jelenleg ezek a globálisan domináns variánsok –, valamint a BA.1.1-et és a BA.3-at. A WHO közölte, azért kezdték el nyomon követni ezeket, mert további mutációkat tartalmaznak.
A vírusok állandóan mutálódnak, de csak néhány változás befolyásolja a terjedési képességüket, vagy azt, hogy képesek-e kikerülni a védőoltás, illetve a korábbi fertőzés okozta immunitást.
Az is az elváltozástól függ, hogy a vírus által okozott betegség milyen súlyos. A BA.2 például jelenleg az összes szekvenált eset közel 94 százalékát teszi ki, és jobban terjed, mint testvérei, de az eddigi bizonyítékok szerint nem okoz súlyos betegséget.
A brit Egészségbiztonsági Hivatal a múlt héten közölte, hogy a BA.4-et Dél-Afrikában, Dániában, Botswanában, Skóciában és Angliában mutatták ki január 10. és március 30. között. A WHO szerint a BA.4-nek és a BA.5-nek mindössze néhány tucat esetét jelentették a globális GISAID adatbázisba.
A BA.5-ös esetek a múlt hétig mind Dél-Afrikában voltak, de hétfőn a botswanai egészségügyi minisztérium közölte, négy BA.4-es és BA.5-ös esetet azonosítottak, mindegyiket 30 és 50 év közötti, teljesen beoltott személyeknél, akik enyhe tüneteket mutattak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.