Vlagyimir Putyin orosz elnök titkos fegyvere lehet az a Moldova keleti részén egy vékony sávot uraló, szeparatista Dnyeszter Menti Köztársaság, melynek az orosz uralom annyira megtetszett már a Szovjetunió idején is, hogy 1990-ben bejelentette elszakadását Moldovától. Igaz, ezt az akkoriban még létező szovjet állam sem ismerte el. Transznisztria ennek ellenére 1992-ben háborút is vívott az időközben függetlenné vált Moldovával.
Az országot azonban még ekkor sem ismerte el Oroszország, viszont érkeztek oda orosz békefenntartók, akik közül jelenleg mintegy 1500-2000 lehet a 4163 négyzetkilométeres (nagyjából Győr-Moson-Sopron megyényi) területen. Ukrán források szerint további 7500 fős lehet a szakadár terület hadereje. A nemzetközi elismerés hiánya ellenére a területen nem a moldáv hatóságok az urak, hanem a szeparatisták.
A Dnyeszter-melléken elterülő, 470 ezer lakosú területet a múlt hónapban robbanások rázták meg, mellyel kapcsolatban mind az oroszok, mind az ukránok a másik felet vádolták, mondván, szeretnék Moldovát és a szeparatisták által uralt területet bevonni a háborúba. A robbanásokat feltehetőleg gránátvetővel végrehajtott támadások okozhatták, a célpontok között volt az állambiztonság főhadiszállása a terület fővárosában, Tiraszpolban és orosz tv- és rádiócsatornák által használt antennák is. Később egy nagy orosz lőszerraktárnak otthont adó falu az ukrán határon szintén tűz alá került.
Újabb bizonyíték, hogy Putyin egész Európa ellen indult háborúbaAz orosz külügy jelzésértékű nyilatkozatot adott közzé: azt írták, el akarják kerülni, hogy be kelljen avatkozniuk Transznisztria helyzetének rendezésébe. |
A moldáv elnök, Maia Sandu szerint a támadás hátterében a térség háborúpárti erői állhatnak, tehát hamis zászlós hadműveletről lehet szó – írja az Euronews. Az orosz–ukrán háborúra reagálva a moldáv fővárosban, Kisinyovban az inváziós csapatok szimbólumainak betiltásáról is született döntés a Washington Post szerint.
Ugyancsak áprilisban Rusztam Minnekajev orosz tábornok arról beszélt, hogy Donbasz mellett cél Ukrajna déli részének meghódítása is, mely szárazföldi összeköttetést teremtene a Dnyeszter Menti Köztársaság és Oroszország között. A Donyec-medencéhez hasonlóan a Transznisztria néven is ismert területen is az orosz anyanyelvű lakosság van a többségben, ezért is akarhatott a terület a Szovjetunió része maradni, és ennek zászlója alatt akarhatja Putyin „felszabadítani” ezt a területet is, akárcsak Ukrajnában.
Egyelőre azonban az ukrajnai déli fronton kisebb sikereket elérő orosz előrenyomulás hetek óta elakadt, és a Moszkva hadihajó elsüllyesztését követően a terület uralása szempontjából kulcsfontosságú Odessza elleni partra szállásra is csekély már az esély. Így viszont a frontvonal több száz kilométerre található a szakadár területtől, és az ott tartózkodó orosz csapatok műveleti kapacitása sem túl jelentős – a szakadárok egységeivel támogatva sem –, hogy sikert remélhessen Putyin.
Ugyanakkor a Romániával nyelvi és kulturális hasonlóságot ápoló Moldova destabilizálása a NATO teljes déli szárnyára hátrányosan hathat. Emiatt is terelődik az utóbbi hetekben ilyen kiemelt figyelem az aprócska területre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.