A harminc NATO-szövetséges ország kedden aláírta Svédország és Finnország csatlakozási jegyzőkönyvét, és ezzel a két ország tagsági kérelmét a szövetség fővárosaiba küldték törvényhozói jóváhagyásra – írja az AP. A katonai szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg azt mondta, ez egy történelmi lépés, amelyet Oroszország ukrajnai háborúja idézett elő.
Ez egy jó nap Finnország és Svédország számára, és egy jó nap a NATO számára
– mondta Stoltenberg a svéd és a finn külügyminiszterrel közös sajtónyilatkozatában újságíróknak a France 24 beszámolója szerint.
A harminc nagykövet és állandó képviselő hivatalosan is jóváhagyta a múlt heti madridi NATO-csúcstalálkozó döntését Finnország és Svédország meghívásáról a katonai szövetségbe. Azonban az egyik tagországban, Törökországban a parlamenti jóváhagyás még problémát jelenthet a skandináv országok végleges taggá válása előtt – a korábban létrejött megállapodás ellenére is.
Törökország hozzájárult az eljárás elindításához a NATO-vezetők madridi csúcstalálkozóján,
de Recep Tayyip Erdogan elnök emlékeztette a két északi országot a teljesítendő feltételekre. Mint mondta, amennyiben elvégzik a dolgukat, akkor kormánya benyújtja a memorandumot a török parlamentnek elfogadásra, de ha nem, akkor ez szóba sem kerülhet. Erdogan emlékeztetett arra a „svéd ígéretre” miszerint „73 terroristát” fognak kiadni Törökország számára. Ez szerepel abban a memorandumban, amelyet kedden írtak alá Madridban a három ország vezetői a csúcstalálkozó megnyitása előtt.
Ankara több éve felszólította Stockholmot, hogy adja ki a kurd fegyvereseket és a Fethullah Gülen prédikátor által alapított mozgalomhoz közel álló személyeket, akiket a török hatóságok a 2016. júliusi puccskísérlet előmozdításával vádolnak.
Erdogan elmondta, hogy a török parlament megtagadhatja a megállapodás ratifikálását. Ez erős fenyegetés, mivel a NATO-csatlakozást mind a 30 tagállamnak hivatalosan jóvá kell hagynia.
Stoltenberg viszont azt nyilatkozta, hogy nem számít szemléletváltásra.
Voltak biztonsági aggályok, amelyeket kezelni kellett. És azt tettük, amit a NATO-ban mindig is szoktunk. Közös alapot találtunk
– mondta a szövetség főtitkára.
Minden szövetséges országnak más-más jogalkotási kihívásokkal és eljárásokkal kell megbirkóznia, és még több hónapba telhet, amíg a két ország hivatalos taggá válik. A német parlament már pénteken ratifikálhatja a tagsági ajánlatokat, más parlamentek talán csak a nyári szünet után jutnak el a jóváhagyási folyamatig. A finnek és a svédek mindenesetre a gyors eljárásban reménykednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.