BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világ a béke követét, a balti államok viszont a zsarnok elnyomót látják Gorbacsovban

Míg a Nyugat egy emberként gyászolja a kedden elhunyt Mihail Gorbacsovot, addig vannak országok, ahol egyáltalán nem őriznek kellemes emlékeket az egykori szovjet elnökről.

A világ vezetői sorra búcsúztak ma Mihail Gorbacsovtól, aki 91 éves korában, kedden hunyt el egy moszkvai kórházban. A néhai szovjet elnök ma már egyfajta romantikus hősként él a Nyugat tudatában, mint aki szinte egy személyben felelt azért, hogy viszonylag békésen essen szét a Szovjetunió, cselekedeteiért pedig Nobel-békedíjat is kapott. 

DISMANTLING OF USSR
Fotó: AFP

Még Magyarországon is kellemes emlékekkel gondolnak rá vissza, mint aki elősegítette a rendszerváltást. Gorbacsov neve eggyé vált az általa elindított peresztrojkával, amelynek jelentése átalakítás, valójában egy társadalmi és gazdasági reformcsomag volt, amely a másik híres szóval, a glasznosztyval forrt össze, amely pedig nyitást jelent. Mindkettő a Szovjetunió végét jelentette. Gorbacsov tehát emiatt mindenképp kedves emlékként él sokak fejében. Vannak azonban olyan országok, ahol ennek éppen ellenkezője igaz és ezt a jovális figurát a zsarnoksággal és az elnyomással azonosítják. 

Észtországban, Lettországban és leginkább Litvániában ma egyáltalán nem hullajtanak könnyeket Gorbacsov halála miatt.

 Mégpedig 1991 miatt, amikor a Szovjetuniótól függetlenedni kívánó Litvániába brutális erővel dübörögtek be a szovjet tankok, hogy csírájában elfojtsák a mozgalmat. 14 civil halt meg, köztük volt, akit a lánctalpak tapostak halálra, több százan pedig megsérültek. 

Vilnius,Lithuania,-,August,23,2019:,Lithuanian,Flag,Waving,In
Fotó: Shutterstock

Litvánia nem magasztalja Gorbacsevet. Sosem felejtjük el azt az egyszerű tényt, hogy hadserege civileket gyilkolt meg, hogy katonái fegyvertelenekre lőttek és tankjai agyontaposták őket. Mi így emlékszünk rá

– írta ki Twitter-oldalára az ország külügyminisztere, Gabrielius Landsbergis szerdán.  

A brutális januári fellépés azonban hiábavaló volt. Augusztusra Gorbacsov hatalma elveszett, 1991 szeptemberében pedig Moszkva is elismerte, hogy a balti államok kiváltak a Szovjetunióból. 

A Reutersnek nyilatkozott Robertas Povilaitis is, akinek édesapját megölték Vilniusban 1991 januárjában a szovjet katonák. Véleménye szerint annak az embernek, akit most a Nyugat gyászol, volt egy rendkívül sötét oldala is, amelyben háborús és emberiesség elleni bűnök sorakoznak. Povilaitis volt az egyik kezdeményezője annak a pernek, amely során a litván bíróság több tucat szovjet katonai vezetőt talált bűnösnek a demonstráció vérbefojtása miatt. Gorbacsovot ugyanakkor nem vádolták meg és ő megtagadta, hogy tanúskodjon. 

Lettországban is erővel léptek fel a szovjetek 1991 elején, ott hatan haltak meg a tüntetésekben. A lett elnök, Gitanas Nauseda is kemény szavakkal emlékezett meg Gorbacsov haláláról. Azt írta közösségi oldalán:

Gorbacsov akarata ellenére, Lettország mégis kivívta a függetlenséget. 

De nem csak a balti államokban emlékeznek így a néhai szovjet elnökre. Georgiában és Kazahsztánban is Gorbacsov vezetése alatt haltak meg rejtélyes körülmények között bebörtönzött, vagy tüntető civilek.

 Gorbacsovot szombaton temetik el a TASZSZ orosz hírügynökség szerint, amely az államférfi lányára és alapítványának szóvivőjére hivatkozott. A nyilvános szertartás a moszkvai Szakszervezetek Házának oszlopcsarnokában lesz, ugyanott, ahol Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála után a diktátort felravatalozták. Gorbacsovot az orosz fővárosban, a Novogyevicsi temetőben helyezik végső nyugalomra – idézte a TASZSZ Vlagyimir Poljakovot, a Gorbacsov Alapítvány szóvivőjét.

 

 

 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.