BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint ötezer delfin vált az orosz–ukrán háború áldozatává

Az Oroszország által indított, immár fél éve tartó háború nem csak a szárazföldön és nem csupán a lakosság körében végez szörnyű pusztításokat, az élővilág is súlyos károkat szenved a harcok miatt.

Több mint 5000 delfin pusztult el Oroszország ukrajnai háborújának következtében – számolt be róla a Daily Mail. A brit lapnak megszólaló tudósok az orosz haditengerészet által használt szonárkészülékeket okolják.

A dead dolphin, A dead dolphin which chopped in half around Jakarta Bay, Indonesia
Fotó: Waskito Wibowo / Getty Images

Ivan Rusev biológus szerint szerint a Fekete-tengeren állomásozó hajók és tengeralattjárók riasztó mértékű delfinpusztulást okoznak.

Az ukrajnai Odessza déli részén található Tuzly Lagúnák Nemzeti Természetvédelmi Parkban dolgozó szakember elmondta, hogy az elpusztult delfineknek csupán 5 százalékát veti partra a tenger. A fennmaradó 95 százalék a Fekete-tenger fenekére süllyed.

A partról nem lehet az elpusztult állatokat pontosan felderíteni és megszámolni, de becsléseink szerint akár a tízezret is megközelítheti a háború miatt elhunyt delfinek száma

– ismertette Rusev.

A tragédiát az okozza, hogy a delfinek gyakran a hadihajók navigációs eszközeinek sugárzási zónájába esnek, ami megzavarja és ki is kapcsolja a navigációs és echolokációs szerveiket. Mivel az állatok a hanghullámok, vagyis az echolokáció segítségével tudnak a tengerben navigálni,

ez elengedhetetlen számukra a tájékozódásban, az élelemkeresésben, a társas kapcsolatokban és a potenciálisan veszélyes tárgyak vagy ragadozók elkerülésében.

Emiatt nemcsak a főként az oroszok által telepített aknák végeznek a tengeri élőlényekkel, a szonár még meg is akadályozza őket abban, hogy kikerüljék a fegyvereket, amikor a Fekete-tengeren úsznak. Szintén veszélyeztetik őket a bombázások, ezek miatt szintén elveszíthetik navigációs képességüket.

A tájékozódásra képtelen delfinek stresszben és pánikban vannak, és könnyen az aknára futnak, szikláknak ütköznek.

Ráadásul a bénult delfinek nem tudnak halat fogni, és hamar kimerülnek – emelte ki Rusev.

Dolphin Mouth and Teeth
Fotó: Luis Diaz Devesa / Getty Images

A szakember kitért arra is, hogy a halászok által a delfinek elriasztására használt eszközök sem működnek megfelelően, a delfinek nem tudják kivédeni, hogy a hálókba ússzanak, ahol szintén megsérülhetnek, elpusztulhatnak.

Soha nem láttam még ilyen mértékű pusztulást. Ez valami teljesen új és ijesztő jelenség tudósok számára

– zárta gondolatait Ivan Rusev.

Csökkentik a levadászható delfinek maximális számát

Meghatározta a Feröer-szigetek kormánya, hogy egy évben hány delfint lehet levadászni a felségvizein. Egy tavalyi jelentés ugyanis óriási botrányt okozott, miután kiderült: 2021-ben 1400 delfint mészároltak le a szigetek halászai

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.