BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könnygáz és pokol: súlyos szabálytalanságok okozták legalább 131 szurkoló halálát

A rendőrök nem ismerték az előírásokat, a biztonsági személyzet eltűnt, túl sok jegyet értékesítettek, vészhelyzeti protokoll pedig nem létezett – egymást taposták halálra az indonéz futballmeccsen a könnygáz elől menekülő szurkolók.

Hat ember ellen halált okozó gondatlanság miatt emeltek vádat, a malangi rendőrfőnököt kirúgták, kilenc rendőrt felfüggesztettek, 19-cel szemben vizsgálatot indítottak – és valószínűleg nem itt ér véget az Arena–Persebaya indonéz labdarúgó-mérkőzés tragikus története.

Indonéz tragédia
Fotó: STR

A két ősi rivális párharcát a vendégek nyerték meg, az Arena szurkolói pedig dühükben előbb elkezdtek dobálózni, majd a pályára rohantak, hogy számonkérjék a játékosokat a vereségért. A rajongók viselkedése, a rendőrök felkészületlensége és a szervezők által elkövetett súlyos szabálytalanságok miatt cikkünk megjelenéséig

131 elhunytat regisztráltak, köztük 3 és 17 év közötti gyermekeket, de a 320 sérült között is sokan vannak súlyos állapotban.

Már a startvonalnál tetézték a bajt a hazaiak, hiszen

a 38 ezer férőhelyes stadionba 42 ezer belépőt adtak el. Pedig a vendégek nem is kaphattak jegyeket, 2020 óta nem utazhat a két tábor egymás otthonába, mert 2020 februárjában 7 milliárd forintnyi rúpia kárt okoztak a Kanjuruhan Stadionban.

Relatives Grieve After Riot And Stampede At Football Match
Indonéziában gyászolnak.
Fotó: Ulet Ifansasti/ Getty Images

A haláleseteket és a sérüléseket az okozta, hogy a berohanó szurkolókat könnygázzal próbálták megállítani a rendőrök, ami pánikot okozott, egymást taposták halálra, és többen a könnygáztól fulladtak meg. A 14 szektorból befutó tömeg három szektor kijáratán próbált menekülni, méghozzá úgy, hogy az ajtók nem nyíltak ki megfelelően, egyszerre csupán két ember fért ki rajtuk, a több száz kétségbeesett szurkolót pedig senki sem koordinálta, a biztonsági személyzet nem tartózkodott a helyén.

A stadionban és környékén körülbelül kétezer rendőr és katona dolgozott, és az eddigi vizsgálatok szerint tizenegyen használtak könnygázt, amit a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség egyébként szigorúan tilt – az eddig kihallgatottak közül volt, aki azzal védekezett, hogy úgy tudta, csak a meccs közben nem használhatja, utána már igen.

Indonéz sajtóhírek szerint ő volt az egyetlen a tizenegyből, aki legalább félig-meddig ismerte ezt a szabályt.

Az indonéz rendőrfőkapitány azzal védekezett, hogy a könnygázzal éppen azt próbálták megakadályozni, hogy a dühös nézők a pályára szaladjanak. A BBC-nek nyilatkozó rendészeti szakértő viszont a felvételek alapján megállapította, hogy

a rendőrök brutálisan bántak a szurkolókkal, gumibottal ütötték őket, a földön fekvőknek pedig nem segítettek.

Indonézia elnöke, Joko Widodo a bajnokság felfüggesztése mellett elrendelte az összes stadion biztonsági felülvizsgálatát, mert kiderült például, hogy ezt 2020 óta elmulasztották, sőt az Arenának még vészhelyzeti protokollja sincs. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.