Szerdán az oktatás világnapján 17 órakor az előzetes tervek szerint gyülekezni kezdtek a sztrájkoló tanárok és diákok. Több helyszínen és számos formában tiltakoztak az oktatásirányítás ellen, méltóbb munkakörülményeket követelve, illetve kiállva a Kölcsey gimnázium azon pedagógusai mellett, akiket azután bocsátottak el, hogy korábban többször is részt vettek a tanárok polgári engedetlenségi megmozdulásaiban.
Korábban a VG is beszámolt a szerda reggel óta tartó sztrájkról, amelynek során élőláncokkal, demonstrációkkal, hídfoglalással hívják fel a figyelmet a tanárok helyzetére. Este a Kossuth téren koncerttel egybekötött tüntetés lesz este hétkor.
A fővárosban a Széll Kálmán tértől egészen a Keleti pályaudvarig húzódó élőlánc megalkotásába kezdtek diákok, a szülők és a tanárok,
a tiltakozáshoz nemcsak az általános és középiskolák csatlakoztak, hanem a többi között az Eötvös Loránd Tudományegyetemen is maradnak el magyar nyelvű órák a sztrájk alatt.
Szolidaritását fejezte ki több szakszervezet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos sztrájkjával, valamint a tanárokkal és az őket segítők követeléseivel. Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke felszólította az elbocsátott pedagógusok munkáltatóit, hogy helyezzék vissza őket a munkájukba.
Nagy László, a Kölcsey Ferenc Gimnázium sztrájkbizottságának elnöke azt mondta: az intézményben 45 tanár lépett sztrájkba, köztük ő maga is. Hat órája lett volna, ebből négyet meg kellett tartania, egy szakórája és egy osztályfőnöki órája maradt el. „Ez nem sztrájk, így lehetetlen sztrájkolni” – mondta.
Komjáthy Anna, a PDSZ országos választmányi elnöke arról beszélt, hogy
az előzetes jelzések alapján 13-14 ezren vesznek részt az országos sztrájkban, ez több mint 200 iskolát jelent.
Szólt arról is, hogy egy éve ezen a napon fogalmazták meg a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) közös követeléseiket. Szolidaritását fejezte ki velük az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés , a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége és az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetsége.
A Budapesti Közlekedési Központ közlése szerint a demonstráció miatt lezárták a Margit hidat, a Margit körutat a budai hídfő közelében, illetve a Szent István körutat is. Korlátozásra kell számítani a Jászai Mari tér és a Kossuth Lajos tér környékén.
A Tanítanék Mozgalom a Facebook-posztjában közölte, hogy országszerte több száz iskolában több ezer tanár demonstrál polgári engedetlenséggel, sztrájkkal, szolidaritási akciókkal az oktatás és az oktatási dolgozók helyzetének javítása érdekében.
A Kossuth téren 19:00 körül az első zenekart követően a tüntetés szervezői léptek színpadra, akik megköszönték a demonstrálók részvételét a hídfoglalásban. A helyszíni beszámolók szerint.
megtelt a Kossuth tér, az Alkotmány utca közepéig állnak az emberek.
A teret megtöltő tömeg előtt Törley Kata, a Tanítanék Mozgalom alapítója elmondta, évek óta küzdenek az oktatási rendszer megújításáért.
Mostanra a tanárhiány olyan méreteket öltött, hogy szembe kell néznünk azzal: az oktatási rendszer összeomlott és maga alá temet mindenkit, tanárt, szülőt, diákokat, a gyerekeket
– mondta. Közölte, mozgalma két alapvető követelést fogalmazott meg, amelyek nélkül nem lehet ráfordulni az oktatási rendszer még megoldandó problémáira. Ezek pedig a pedagógusok sztrájkjogának helyreállítása és az azonnali intézkedés a pedagógusok munkakörülményeinek és bérhelyzetének javítása érdekében – közölte Törley Kata.
A rendezvény házigazdája Molnár Áron színész, a noÁR Mozgalom alapítója arról beszélt, a tüntetésnek és a koncertnek az a célja, hogy sztrájkalapot gyűjtsenek a sztrájkban, a polgári engedetlenségben részt vevő tanároknak. Glonczi László roma aktivista azt hangsúlyozta, a sztrájk alapvető jog és együttesen kell követelni a pedagógusok számára a béremelést és a szabad véleménynyilvánítást.
Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom társalapítója azt hangoztatta, a diákok sokan vannak és okosak, ezért veszélyesek a hatalomra. Pilz minden ágazati szakszervezetet a pedagógusok melletti általános sztrájkra szólított fel.
Walton Viki magyartanár, drámapedagógus a Szülői Hang képviseletében, azt mondta, a magyar oktatás halott, de – mint fogalmazott – „ezt nem engedhetjük”. Szavai szerint a szülőknek lehet és kell változtatni, mivel őket nem lehet megfélemlíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.