A digitalizációs technológia fejlődésével a világ is megváltozott: az elmúlt évtizedekben a katonai ipar vezette az innovációt, és annak vívmányai terjedtek el a civil világban, mint a GPS vagy az internet – jelentette ki a honvédelmi miniszter az Infotér Konferencia Space & Defense elnevezésű nulladik napján tartott előadásában kedden Balatonfüreden.
Ma már nemcsak a katonai kutatóintézetekben történnek a fejlesztések, hanem a startupok is betörnek a katonai világba a digitalizáció lehetőségeinek köszönhetően
– hangsúlyozta a politikus.
A honvédelmi miniszter előadásában elmondta, hogy a NATO-csatlakozást követő évtized végére egy leszerelt, eszközeitől megfosztott, professzionálisnak mondott, de létszámában igen csekély, tartalékosok nélküli haderő állt rendelkezésre. Kiemelte, hogy a kormányváltás után elölről kellett kezdeni egy valódi, erős és ütőképes haderő felépítését. A haderőfejlesztési program alapvetően NATO-kompatibilis eszközöket jelent a katona egyéni felszerelésétől a harci eszközökig az európai védelmi iparra építkezve – tette hozzá a honvédelmi miniszter.
és messze nem tart itt minden NATO-tagország. Azonban a térségünk biztonsági helyzete miatt úgy tűnik, már ennél a két százaléknál is többet kell fordítani a védelmi területre – jelentette ki.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a haderőfejlesztés lépései közt említette az eszközbeszerzést, a védelmi ipar összeszerelési és gyártási kapacitásának megteremtését, valamint a digitális eszközök összefogását egységes rendszerbe.
Szorgalmazta a dróntechnológia fejlesztését, mint új innovációs területet, és beszélt az űrtechnológia jelentőségéről is, amely például a földmegfigyelés lehetőségét nyitja meg.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a konferencián jelentette be, hogy hamarosan létrejön a Védelmi Innovációs Kutatóintézet a Honvédelmi Minisztérium háttérintézményeként,
amely az innovációs ökoszisztémába katonai oldalról lép be. A kutatóintézetet Porkoláb Imre vezeti miniszteri biztosként, aki kedden vette át tábornoki kinevezését. A konferencián a honvédelmi miniszter előadását megelőzően Ferencz Orsolya a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa jelezte, hogy a kormány elkötelezett az űrszektor fejlesztésében.
Kiemelte, hogy Magyarország űrstratégiáját 2021-ben fogadták el, és ennek része a magyar kutatóűrhajós misszió, az önálló műholdprogram, valamint a földi vevőállomások és a tesztelőkörnyezet fejlesztése. Kovács Árpád a Költségvetési Tanács elnöke előadásában arról beszélt: a globális űripart a gazdasági válság és a háború sem vetette vissza, sőt dinamikus fejlődés jellemzi. A növekvő tőkebefektetés pedig a feltörekvő aliparágakban is megjelenik – tette hozzá. Az Infotér Konferenciát tizenharmadik alkalommal rendezi az Informatika a Társadalomért Egyesület keddtől csütörtökig Balatonfüreden.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.