Ukrajna mostantól nyugati negyedik generációs vadászrepülőgépek, például az amerikai F-16-osok megszerzését fogja szorgalmazni, miután biztosította a korszerű harckocsik szállítását – mondta szerdán az ukrán védelmi miniszter egyik tanácsadója a Reuters hírügynökség tájékoztatása szerint.
Mint írták, Ukrajna hatalmas lökést kapott csapatai számára, mivel Németország szerdán bejelentette, hogy nehéz harckocsikat kíván Kijevnek szállítani, véget vetve a kérdésben hetek óta tartó diplomáciai patthelyzetnek. Az Egyesült Államok is hasonló bejelentésre készül.
A következő nagy akadály a vadászgépek megszerzésében várható
– mondta a Reutersnek telefonon Jurij Sak, Olekszij Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója.
Az ukrán légierőnek olyan elöregedett, szovjet korabeli vadászrepülőgépekből álló flottája van, amelyek még azelőtt kerültek le a futószalagról, hogy Kijev több mint 31 évvel ezelőtt kikiáltotta a függetlenségét. A harci gépeket elfogófeladatokra és orosz állások támadására használnák.
„Ha megkapjuk őket (a nyugati vadászgépeket), a harctéren az előnyök óriásiak lesznek… Nem egyszerűen F-16-osokat (amerikai többfeladatú vadászgépeket), hanem negyedik generációs repülőgépeket akarunk” – mondta az ukrán tanácsadó.
A nyugati katonai támogatás létfontosságú volt Kijev számára, és gyorsan fejlődött a háború alatt. Az invázió előtt még az Ukrajnának nyújtott halált okozó eszközök szállításának gondolata is rendkívül ellentmondásos volt, de a nyugati szállítmányok azóta tabut tabu után döntenek.
Nem akartak nehéz tüzérséget adni nekünk, aztán mégis adtak. Nem akartak HIMARS-rendszereket adni, aztán mégis adtak. Nem akartak tankokat adni nekünk, most meg tankokat adnak. Az atomfegyvereken kívül nincs már semmi, amit ne kapnánk meg
– mondta Sak.
Ukrajna, amelyet tavaly februárban szállt meg Oroszország, azt is mondta, hogy nagy hatótávolságú rakétákat szeretne kapni a Nyugattól.
Moszkva szerdán dühösen reagált, miután Németország megengedte az európai hadseregeknek a Leopard 2 harckocsik szállítását Ukrajnának. Justin Bronk, a londoni RUSI agytröszt kutatója szerint az ukrán légierőnek nagy hasznára válnának a nyugati vadászgépek a levegő-levegő és potenciálisan a levegő-föld ütőképesség szempontjából.
A Twitteren azonban azt mondta, hogy továbbra is nagy veszélynek lennének kitéve az orosz föld-levegő rakéták miatt, ami arra kényszerítené őket, hogy nagyon alacsonyan repüljenek a frontvonal közelében. Ez drámaian csökkentené a rakéták hatékonyságát és korlátozná a csapásmérési lehetőségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.