BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
(FILES) In this file photo taken on February 01, 2023 this handout photo from Chase Doak and released on February 2 shows a suspected Chinese spy balloon in the sky over Billings, Montana. - Questions about three unidentified flying objects downed by US Air Force jets over North America in three days intensified February 13, 2023, while Beijing and Washington traded accusations over using high-tech balloons to spy on each other.

Bemutatjuk az egyik kínai kémlufigyárat

Az Egyesült Államok szerint a kínai léggömbök kémkedés céljából merészkedtek az amerikai légtérbe, ezeket az elmúlt napokban sorra lőtték le. Washington válaszul szankciókkal sújtott több vállalatot, most bemutatjuk az egyik cégcsoport tevékenységét.

Az Egyesült Államok öt kínai vállalatot és egy kutatóintézetet rakott feketelistára, mert Washington szerint segítették Peking léggömbprogramját. Az úgynevezett Entity-listán szereplő cégek nem vásárolhatnak technológiát és alkatrészeket amerikai beszállítóktól, csak ha engedélyt kérnek rá, amelyet nem könnyű megszerezni.

(FILES) In this file photo taken on February 01, 2023 this handout photo from Chase Doak and released on February 2 shows a suspected Chinese spy balloon in the sky over Billings, Montana. - Questions about three unidentified flying objects downed by US Air Force jets over North America in three days intensified February 13, 2023, while Beijing and Washington traded accusations over using high-tech balloons to spy on each other.
Fotó: AFP

A szankcionáltak között megtalálható a China Electronics Technology Group Corporation (CETC) 48. számú kutatóintézete.

A CETC több mint 150 ezer munkavállalót foglalkoztat és 2002-ben alapították. A csoportnak 42 leányvállalata, nyolc tőzsdén jegyzett cége és többtucatnyi kutatótintézete van. A CETC-nek van múltja a megfigyelőballonokkal: a 38. kutatóintézetük egy radarral és megfigyelőberendezésekkel felszerelt léggömbön dolgozott 2017-ben. Ugyanez az intézet segített kifejleszteni egy 32 méter hosszú léghajót. A CETC nemcsak léggömbökkel foglalkozik, hanem radar-, kommunikációs és felügyeleti rendszereket is készít.

Például a 14. számú kutatóintézete 2021-ben egy hordozható drónelhárító radart mutatott be. 

A drónok terminátorának nevezett rendszert 

egyetlen katona is tudja hordozni, és képes az alacsonyan repülő, kicsi drónok észlelésére a Bloomberg szerint. A CETC egyike volt annak a 31 vállalatnak, amelyeket Donald Trump akkori elnök 2020 novemberében szankciókkal sújtott. Joe Biden tavaly augusztusban két CETC-kutatóintézetet, decemberben pedig további leányvállalatokat vett fel a feketelistára, amely most a 48. számú kutatóintézettel bővült.

Elemzők szerint 

a legújabb lépéseknek emiatt korlátozott hatásuk lehet, inkább a hazai közönségnek szólnak, valamint jelzések Pekingnek.

Kínával az a probléma, hogy nehéz elválasztani a hadsereget a kereskedelmi szektortól – mondta William Kim, a Marathon Initiative, egy washingtoni székhelyű agytröszt tanácsadója. Szerinte az USA nem szankcionálhat minden olyan vállalatot vagy tudományos intézményt, amelyek segítik a kínai fegyveres erőket léggömbök gyártásában.

A léggömbbotrány

Február elején egy feltételezetten kínai kémléggömböt lőtt le az amerikai hadsereg Dél-Karolina partjainál. A kínai külügyminisztérium szerint a ballon az útvonaláról letért, időjárás-kutatásra szánt polgári léggömb volt. Az Egyesült Államok viszont kitart az álláspontja mellett, amely szerint a ballon megfigyelési célokat szolgált, ezt az is bizonyítja, hogy fontos amerikai helyszínek felett repült el. Antony Blinken amerikai külügyminiszter az incidens után lemondta pekingi útját.

Az elmúlt napokban az Egyesült Államok további három azonosíthatatlan objektumot lőtt le Alaszka, a Huron-tó, valamint a kanadai Yukon területe felett. Az észak-amerikai légvédelmi parancsnokság, a Norad egyik vezetője, Glen VanHerck tábornok szerint nem lehet ballonként kategorizálni a tárgyakat, ezért hívják őket azonosítatlan repülő tárgyaknak. Arra a kérdésre, hogy ezek lehetnek-e földön kívüli eredetűek, VanHerck meglepő választ adott: ezt sem lehet egyelőre kizárni. 

A kínai külügyminisztérium válaszul azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy tavaly több mint tíz alkalommal küldött ballonokat a légterébe, amit pedig most tesz, az túlreagálás, és inkább önvizsgálatot kellene tartania. Washington cáfolta Peking állításait, míg Tokió közölte: az elmúlt három évben többször is megfigyeltek hasonló léggömböket Japán északi területei felett.

Hiába a hidegháború, csúcson a kínai–amerikai kereskedelem

A világ két legnagyobb gazdasága tavaly minden eddiginél nagyobb összegben kereskedett egymással – így persze nőtt az amerikai kereskedelmi hiány is. Washington ugyanakkor egyre többet importál Vietnámból, Kanadából, Mexikóból és az Európai Unióból is.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.