BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan vereséget szenvedhet Ukrajna, ha nem segít be nagyon gyorsan az EU

Az ukránok olyannyira kifogytak a munícióból, hogy az uniós országoknak azonnal meglévő lőszerkészleteikhez kell nyúlniuk – mondta a müncheni biztonságpolitikai értekezleten Joseph Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.

Hamar véget érhet az Ukrajnában zajló háború – mégpedig orosz győzelemmel –, ha az EU nem gyorsítja fel heteken belül Ukrajna lőszerellátását – figyelmeztetett Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a müncheni biztonsági konferencia utolsó napján, vasárnap.

European Union for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell attends a signing ceremony during a EU-Ukraine Association Council meeting at EU headquarters in Brussels on September 5, 2022
Fotó: AFP

Szerinte az uniós védelmi miniszterek március 8–9-re tervezett rendkívüli találkozója lehetőséget ad majd a tagországoknak, hogy lőszert ajánljanak fel meglévő készleteikből.

A spanyol politikus hozzátette, hogy az európai hadseregek általában akár 10 hónapig is várhatják a megrendelt lövedékeket.

Borrell emellett – Kaja Kallas észt miniszterelnök javaslatára – az uniós külügyminiszterek hétfői ülésére elő akarja terjeszteni, hogy az EU a meglévő 3,6 milliárd eurós európai békefenntartási keretéből szerezzen be lőszereket, 

annak mintájára, ahogy a pandémia idején a vakcinák beszerzését finanszírozták.

A külügyi főképviselő szerint az észt elképzelés középtávon ugyan működhet, ám az ukránok olyannyira kifogytak a munícióból, hogy az uniós országoknak azonnal a meglévő készleteikhez kell nyúlniuk.

Fel kell gyorsítanunk a hadipari szállításokat. Jelenleg egy európai hadseregnek majdnem tíz hónapba telik egy 155 milliméteres kaliberű lövedék megvásárlása, és majdnem három évbe egy levegő-levegő rakéta beszerzése. Ez nincs összhangban azzal a háborús helyzettel, amelyben élünk

– tette hozzá.

Kallas szintén Münchenben arról beszélt, hogy Oroszország háborús üzemmódba kapcsolt, három műszakban gyártják a lőszereket. Az észt kormányfő ezért azt javasolta, hogy helyezzék az EU-ban is hasonló háborús alapokra a gyártást. Kiemelte, hogy az európai védelmi ipari vezetők azt mondták neki, hogy még nem kaptak megrendeléseket az EU-tól.

Borrell rámutatott, hogy a honvédelem ugyan az unióban nemzeti hatáskörben marad, ugyanakkor, ha a tagországok széttagoltan növelik a védelmi kiadásaikat, akkor csak 

a duplikációk nőnek, és nem szűnnek meg a szűk keresztmetszetek.

Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban a külügyi főképviselő elmondta, hogy erre nem valószínű, hogy egyhamar sor kerülhet.

Radoslaw Sikorski volt lengyel külügyminiszter közben azt javasolta, hogy a Spanyolország 1986-os csatlakozására kidolgozott formulát alkalmazzák most is, azaz Ukrajna gyorsan váljon az EU tagjává, majd lépésről lépésre teljesítse a szükséges kritériumokat.

Az EU-nak Borrell szerint meg kell győznie a fejlődő országokat is, hogy Oroszország imperialista hatalom. 

Latin-Amerika számos országa antiimperialista, mivel úgy gondolják, hogy a Nyugat a múltban diktatúrákat támogatott, és Afrikában is hasonló mély ellenérzéseket táplálnak. 
Oroszország vasárnap éppen ezekre az érzésekre játszott rá, amikor Emmanuel Macron francia elnököt Napóleonhoz hasonlította.

A globális válságkezelés volt a fókuszban a Müncheni Biztonságpolitikai Fórumon

Egyebek mellett az ukrajnai háború fejleményeiről és Oroszországról tárgyalt a német kancellár és az amerikai alelnök.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.