Indiában minden évtizedben végeznek népszámlálást, a legutóbbi 2021-ben lett volna, ezt azonban el kellett halasztani a koronavírus-járvány miatt. Azóta pedig technikai és logisztikai problémák sora merült fel, így a közeljövőben aligha kezdhetik meg a herkulesi feladat elvégzését. Ezért aztán pontosan senki sem tudja, hány ember él az országban, amely az előrejelzések szerint két hónap múlva átveszi Kína helyét, és a világ legnépesebb országává válik több mint 1,4 milliárd fővel.
Szakértők szerint a népszámláláson rögzített adatok – például a foglalkoztatottság, a lakhatás, a műveltségi szint, a migrációs minták és a csecsemőhalandóság – aktualizálásának késedelme hatással van a társadalmi és gazdasági tervezésre és a politikai döntéshozatalra is.
Rachna Sharma, a Nemzeti Államháztartási és Közpolitikai Intézet munkatársa nélkülözhetetlennek nevezte a népszámlálási adatokat, és elmondta a Reutersnek, hogy az olyan tanulmányok, mint a fogyasztási kiadások felmérése és az időszakos munkaerő-felmérés, szintén ezeken alapuló becslések. „A legfrissebb adatok híján ezek a becslések egy évtizedes statisztikákon alapulnak, így valószínűleg nagyon messze vannak a realitástól” – figyelmeztetett.
Kormányzati illetékesek szerint a késedelem oka nagyrészt az, hogy Narendra Modi kabinetje úgy döntött,
finomhangolja és a technológia segítségével üzembiztossá teszi a népszámlálási folyamatot.
Egy szoftver segítségével mobiltelefonos alkalmazáson keresztül gyűjtik majd az adatokat, és ezt a programot szinkronizálni kellett a már meglévő személyazonosítási adatbázisokkal, ami időigényes folyamat.
Az ellenzéki Indiai Nemzeti Kongresszus és Modi más kritikusai szerint azonban a kormány azért halogatja a népszámlálást, mert rejtegeti akarja a 2024-es választás előtt a politikai szempontból érzékeny adatokat, például a munkanélküliségi rátát. „Láttuk már az olyan fontos kérdésekben, mint a foglalkoztatás, a koronavírus-járvány okozta halálesetek és egyebek, hogy a Modi-kormány inkább elkendőzte a kritikus adatokat” – nyilatkozta a hírügynökségnek Paván Hera, a párt szóvivője.
A kormányzó Bháratíja Dzsanatá Párt szóvivője politikushoz méltó érveléssel hessegette el a bírálatot. „Kíváncsi lennék, milyen alapon mondják ezt. Melyik az a társadalmi paraméter, amelynek alapján a mi teljesítményünk kilenc év alatt rosszabb, mint az övék a 65 alatt?” – utalt a Kongresszus Párt hatalmon töltött éveire Gopál Krisna Agarval.
Csökken Kína lakossága, a következmények beláthatatlanokHatvan év óta először csökkent Kína népessége, történelmi fordulat ez, nem túlzás, hogy új korszak kezdetét jelzi a világtörténelemben és a világgazdaságban. Az előrejelzések szerint a jövő Indiáé, amely hamarosan a világ legnépesebb országa lehet. |
Pontos adatok híján marad a becslés. Az ENSZ előrejelzése szerint India lakossága április 14-én eléri az 14 257 758 500 főt. Mivel a 2011-es népszámlálás idején 1,21 milliárd ember élt az országban, ez azt jelenti, hogy a lakosság száma tizenkét év alatt 210 millióval nőtt – ez majdnem megfelel Brazília teljes népességének.
A népszámlálást 330 ezer iskolai tanár végzi, akik először házról házra végigjárják az összes háztartást a kontinensnyi országban, majd visszatérnek egy kérdéslistával; több mint kéttucatnyi kérdést tesznek fel mindkét alkalommal 16 nyelven. Az eredeti tervek szerint a folyamat több mint 11 hónapig tart. Az adatokat ezután tabulálják, a végeredményt pedig hónapokkal később nyilvánosságra hozzák. 2019-es becslés szerint a népszámlálás költsége 87,5 milliárd rúpia. (Egy rúpia 4,27 forint.)
A tanároknak azonban más dolguk is van. Először is újrakezdődött a tanítás a járványkorlátozások feloldása után, ráadásul az idén le kell bonyolítaniuk kilenc tagállami szintű, jövőre pedig egy országos választást, ami zavarokat okoz az oktatásban. Gondjuk van a bérezéssel is. A 2,3 millió általános iskolai pedagógust tömörítő szakszervezet vezetője szerint ugyan törvény írja elő, hogy segíteniük kell a választások és a népszámlálás lebonyolításában, a kormánynak emelni kell a tiszteletdíjukat.
A tanárok tiszteletet érdemelnek, nem szaladgálhatnak körbe-körbe, hogy költségtérítést követeljenek a világ legnagyobb számlálási gyakorlatának lebonyolításáért
– hangsúlyozta Arvind Misra.
Sokan egyébként nem is tulajdonítanak túl nagy jelentőséget a népszámlálásnak a Reuters szerint. A roppant sikeres nemzeti biometriai és demográfiai adatbázist, az Aadhaart kifejlesztő és kezelő hatóság (Unique Identification Authority of India – UIDAI) egykori vezető tisztségviselője szerint az adatbázis „de facto, valós idejű” cenzus. A hivatal adatai szerint 2022. december 31-én 1,3 milliárd ember szerepelt a rendszerben az 1,37 milliárdosra becsült népességből, a hiányzó gyerek vagy még nem jelentett haláleset lehet. Pronab Szen, az ország statisztikai hivatalának volt vezetője szerint emellett elfogadható pontossággal mutatja a népesség növekedési ütemét a születési és halálozási arányokat becslő mintavételi nyilvántartási rendszer (SRS) is. Igaz, ez nem mutatja a népesség megoszlását az országon belüli különböző földrajzi területeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.