Ez is politika – kommentálta a kínai külügyminisztérium az amerikai energiaügyi minisztérium hét végén kiszivárgott új jelentését, amely szerint valószíműleg egy kínai laboratórium az eredete az elmúlt években a világon keresztülsöprő Covid–19-járványnak.
Az Egyesült Államokban több állami szervezet foglalkozott az elmúlt években a kérdéssel, mi lehet a milliók halálát és a világgazdaság káoszba hullását okozó pandémia eredete. A minisztérium korábban nem tudott dönteni a kérdésben, vasárnap a The Wall Street Journal szellőztette meg, hogy új információk alapján csatlakoztak az FBI véleményéhez, miszerint a vírus egy laboratóriumból oldhatott kereket. Más amerikai ügynökségek szerint valószínűbb a járvány természetes eredete.
A Covid–19 betegséget okozó SARS-CoV-2-t kezdetben vuhani vagy kínai vírusnak nevezték, később álltak át a most használt hivatalos névre, hogy ne hangozzék megbélyegzően senkire.
Az új koronavírus eredete tudományos kérdés, és nem kéne politikát csinálni belőle
– mondta a kínai külügyminisztérium szóvivője, Mao Ning egy sajtótájékoztatón hétfőn.
A szóvivő emlékeztetett, hogy 2021 elején az Egészségügyi Világszervezet vizsgálóbizottsága Kínába látogatott, és megállapította: a Covid–19-vírus állati eredetű lehet, és erősen valószínűtlen, hogy egy laborból jött volna. Mao Ning ezt a következtetést úgy írta le, hogy „tekintélyes tudományos konklúzió”.
Az erősen valószínűtlen minősítést egyébként maga a vizsgálóbizottság is megkérdőjelezte később, és a szakemberek közt évek óta folyik a vita a vírus eredetéről, világos konklúzió nélkül.
Ami a politikát illeti, az Egyesült Államok és fő globális vetélytársa közt egy ideje mindennaposak a pengeváltások. Kína pénteken közzétett ukrajnai béketervének Washington „elébelőtt” egy szivárogtatással, amely szerint Peking egyre inkább hajlik rá, hogy fegyvereket szállítson a Kijev ellen – egyébként amerikai és egyéb nyugati fegyverekkel – harcoló Oroszországnak. Korábban hetekig azzal volt tele a nemzetközi sajtó, hogy Kína kémléggömbökkel árasztja el a világot, amelyek közül az amerikaiak néhányat lelőttek, majd megjelentek a hírek a kínai kémbójákról is.
Pekingnek a békéről, Washingtonnak a kínai fegyverszállításról szólFolyik a helyezkedés a nagyhatalmak közt az ukrajnai orosz invázió évfordulójának kommunikálásában, jó időre meghatározó lehet, ki mit üzen. Peking békekezdeményezéssel állna elő, az amerikaiak viszont épp ezt az üzenetet hiteltelenítenék: újabb információkkal állhatnak elő arról, hogy a kínaiak egyre inkább készek fegyverszállításokkal is támogatni Oroszországot. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.