A georgiai parlamenti képviselők a második olvasatban nem szavazták meg a külföldi ügynöktörvényt. A tervezet szerint azok a civil szervezetek és médiavállalatok, amelyik legalább 20 százalékban külföldi tulajdonban vannak kénytelenek lennének magukat külföldi ügynöknek nevezni. A javaslat miatt erőszakos tüntetések törtek ki Georgia fővárosában.
A tervezet egy igen és 35 nem szavazatot kapott, így nem fog törvényi erőre emelkedni
– közölte Shalva Papuashvili házelnök a szavazást követően. A szavazást a parlament honlapján élőben közvetítették. Papuasvili korábban a törvényhozási bizottság ülésén elmondta, hogy a törvényjavaslat úgynevezett amerikai változatának szerzői azt kérték, hogy a georgiai parlament vonja vissza a plenáris ülésen soha nem tárgyalt kezdeményezést, és kérésüket teljesítették – írta meg a TASZSZ orosz hírügynökség.
Már csütörtökön sejthető volt, hogy a javaslatot vissza fogják utasítani, hiszen a kormányzó Georgiai Álompárt parlamenti frakciójának vezetője, Mamuka Mdinaradze jelezte, hogy várhatóan a képviselők többsége a tervezet ellen fog szavazni.
A javaslatot még kedden, első olvasatban elfogadta a parlament, emiatt Tbilisziben több ezres tüntetések törtek ki. A demonstrációkat a rendőröknek könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatniuk. A tüntetések két napja alatt több mint 130 embert vettek őrizetbe. A tüntetéseket követően a grúz kormánypárt csütörtök délelőtt úgy döntött, hogy visszavonja a vitatott jogszabályt.
Februárban a külföldi ügynökökről szóló törvényjavaslat két változatát terjesztették be a georgiai parlamentben, egy georgiai és egy úgynevezett amerikai változatot. Utóbbi lényegében az Egyesült Államok külföldi ügynökök regisztrációs törvényének (FARA) fordítása volt. A hazai változat szerint a sajtóorgánumok is a külföldi ügynökök közé sorolhatók. A kezdeményezés azonban nem vonatkozott magánszemélyekre. Az amerikai változat szerint nemcsak jogi személyekre, hanem magánszemélyekre is vonatkozott volna, és büntetőjogi felelősséget írt elő. A jogalkotási kezdeményezéseket mind a georgiai ellenzék, mind a nyugati politikusok és szervezetek részéről heves bírálat érte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.