Az állami ukrán energiacég, a Naftogaz tárgyalásokat folytatott az ExxonMobillal, a Halliburtonnel és a Chevronnal, hogy külföldi tőkét vonjon be a termelés fokozása érdekében a háború sújtotta országban.
Mindez része annak a stratégiai ukrán törekvésnek, mely a földgáztermelést pörgetné fel az országban, ami akár az európai piacról kieső orosz gáz pótlását is segíthetné a következő években. Ugyanakkor arra kicsi az esély, hogy a teljes hiányzó orosz forrásokat képes lenne fedezni Ukrajna, mivel
a háború előtt Oroszország mintegy évi 150 milliárd köbméter földgázt szállított Európába, míg Ukrajna földgáztermelése békeidőben is csak évi 20 milliárd köbméter körül alakult.
A Naftogaz vezérigazgatója, Olekszij Csernyisov elmondta, hogy a napokban Washingtonban találkozott a Halliburton és az Exxon vezetőivel, míg a Chevron képviselőivel januárban. A cégvezető a Financial Timesnak beszélt arról is, megértik, hogy nehéz a magánvállalatoknak beruházási döntéseket hozni a háború alatt, ezért biztosítási mechanizmus létrehozásán dolgoznak, ami eltarthat egy darabig, de addig sem tétlenkednek.
Csernyisov mindemellett a Fehér Ház tisztségviselőivel és a képviselőház, valamint a szenátus tagjaival is találkozott az elmúlt napokban, hogy politikai támogatást is szerezzen az amerikai beruházásoknak az ukrán energiaszektorban, melyet jelentős károk értek a célzott orosz támadások miatt. Az ukrán energetikai infrastruktúrát ért támadások az ország legfontosabb finomítóját is lerombolták.
Ukrajna régóta hirdeti az országban rejlő potenciált, különösképpen a palaolaj és -gáz és más nem konvencionális termelési megoldások terén Harkivban Poltavában és Kárpátalján. A Naftogaz reméli, hogy az amerikai szakértelem a területen – melynek köszönhetően mára az Egyesült Államok a világ legnagyobb olaj- és földgáztermelőjévé vált – segíthet kinyerni a földben rejlő kincseket.
A háború és az azzal járó gazdasági felfordulás az ukrán energiaigényt is lejjebb szorította, így
előfordulhat, hogy az ország képes lehet a saját fogyasztásánál nagyobb földgáztermelésre, amit Európába lehet majd szállítani felkészülésként a következő fűtési szezonra.
Az ukrán gáztárolók is segíthetik az európai gázellátás biztonságának fokozását. Az ukrán gáztárolók kapacitása ugyanis több, mint a teljes uniós kapacitás negyede.
Kijev sokáig nagy reményeket fűzött a Krím félsziget partjainál a fekete-tengeri földgáztermeléshez is, ám annak beindítása aligha lehetséges a háború lezárása előtt. Krím 2014-es orosz megszállása mellett az orosz fekete-tengeri flotta miatt sem lehetséges offshore projektek indítása a térségben, az orosz haditengerészet által létesített blokádon csak a különböző mezőgazdasági termények juthatnak át a gabonaalku révén, ráadásul Moszkva többször is kifejezte elégedetlenségét az ukrán gabona exportját lehetővé tevő megállapodással.
A tavaly júliusban kötött, többször meghosszabbított egyezség május 18-án járhat le, és nincs rá garancia, hogy Oroszország hajlandó kiterjeszteni.
A Naftogaz reméli, hogy hamarosan sikerül megállapodnia a Halliburtonnel, ami segíthet az idei évre kitűzött 13,5 milliárd köbméteres termelési cél elérésében, amely 1 milliárd köbméterrel több, mint a tavaly kinyert földgáz. Csernyisov szerint a háború befejezése előtt nehéz hosszú távú termelési célokat megfogalmazni. Ugyanakkor szerinte jelentősen nőhet a termelés, ha sikerül megállapodni az amerikai céggel.
A Halliburton az első nemzetközi cégek között volt, amelyek a 2003-as Irak elleni amerikai inváziót követően megjelentek az országban,
ugyanakkor ukrajnai jelenléte csekély.
Az Exxonnal és a Chevronnal folytatott tárgyalások még gyerekcipőben járnak a Naftogaz vezetője szerint, de közös termelés vagy termelésmegosztási együttműködés is szóba jöhet, ha az olajóriások megjelennek Ukrajnában. A két cég még a 2014-es ukrán forradalom előtt írtak alá palagáz-megállapodásokat Kijevvel, ám Krím elfoglalása és a donbaszi harcok kitörése után kivonultak az országból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.