BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Majdnem a duplájára nőtt az uniós menekültstátuszt kérők száma

Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország adta ki a legtöbb védelmi státuszt.

Az Európai Unió tagországai a 2021-es adatokhoz képest 40 százalékkal több, 384 245 menedékkérőnek biztosítottak nemzetközi, vagy nemzeti védelmi jogállást – tájékoztatott az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.

Senior woman volunteer helping Ukrainian woman to fill in forms at asylum centre.
A senior woman volunteer helping Ukrainian woman to fill in forms at asylum centre.
Fotó: Getty Images

A védelmi jogállás tagállami biztosításáról szóló, 2022-es adatokat tartalmazó jelentés szerint az EU-ban tavaly a menedékkérők 44 százaléka kapott menekültstátuszt, 31 százaléka kiegészítő, 25 százalékuk pedig humanitárius védelmet.

A menekültstátuszt kapott menedékkérők száma 22 százalékkal, a kiegészítő védelemben részesültek száma 48 százalékkal nőtt, azok száma pedig, akik humanitárius védelmet kaptak, 72 százalékkal volt magasabb tavaly, mint a megelőző évben.

A legtöbb, 159 365 védelmi státuszt Németország illetékes hatóságai adták ki, megelőzve Franciaországot (49 990), Olaszországot (39 660) és Spanyolországot (35 765). 

Ez a négy ország együttesen az uniós szintű védelem iránti kérelmek 73 százalékát biztosította. A védelmi státusz fő kedvezményezettjei tavaly a szíriaiak, az afgánok és a venezuelaiak voltak. A szíriai menekültek 68 százaléka, valamint az afgán menedékkérők 55 százaléka Németországban, míg szinte az összes venezuelai (92 százalék) Spanyolországban kapott védelmi státuszt.

Az EU-ban tavaly 632 360 határozat született első fokon védelmi státusz megadásáról, ezek a menedékkérők számára kedvező menedékjogi döntések 49 százalékát tették ki –  tájékoztatott az uniós statisztikai hivatal.

Növekszik a menedékkérők száma az unióban – nem az ukránok miatt

Egyre több orosz is az uniótól remél védelmet, de a legtöbben Szíriából és Afganisztánból indultak útnak. Az átmeneti védelemre jogosult ukránok többsége nem kér menekültstátust.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.