Jelen pillanatban 120 milliárd eurós bevételt termelnek az európai fegyvergyárak. Ugyanakkor a szektor nagy kihívások elé néz, mert a szövetségesek naponta több lőszert és fegyvert szállítanak Ukrajnának, mint amennyit a gyárak megtermelnek, így a készletek folyamatosan csökkennek. Közben a NATO 300 ezer fősre akarja növelni az azonnal bevethető haderőinek létszámát, így az Észak-atlanti Szerződés Szervezete irányából is a megrendelések megugrása várható, ugyanis a frissen toborzott csapatokat minőségi eszközökkel kell felszerelniük a kormányoknak.
Amerikából sem érkezhet érdemi segítség, ugyanis hiába ápolnak jó viszonyt az európai országok a tengerentúli gyártókkal, az ottani kapacitások sem elegendők ahhoz, hogy kiváltsák az öreg kontinens üzemeinek felpörgését.
Emellett
a védelmi ipar stratégiai kérdés is: a nagy országok, például Németország, Franciaország és Olaszország csökkenteni akarják az Egyesült Államok katonai ellátási láncaitól való függőségüket és segíteni a saját gyártóbázisaikat.
A megrendelés folyamatosan gyűlnek a fegyvergyártóknál, de
az iparágban attól tartanak, hogy a pörgés csak átmeneti, és néhány év múlva a frissen felépített üzemek üresen tátonganak majd, nem beszélve a sok alkalmazottról, akikre elbocsátás vár.
A félelmüket az is táplálja, hogy a NATO hiába írta elő a GDP 2 százalékát védelmi kiadásokra, ezt a tagországok nem teljesítik, mint ahogyan a készletfelhalmozás sem valósult meg eddig.
Az alapanyag-, és munkaerőhiánnyal küzdő iparág elment a lehető legmesszebb, az ígéretek után a megrendelések ideje jött el – mondta Andrea Nativi, az ASD Europe védelmi részlegének elnöke. Hozzátette: az ágazat számára
a politikai vezetésnek egy többéves tervet, egy „jövőképet” is fel kellene vázolnia,
a fegyverszektor csak ezután tud dönteni a fejlesztésekről.
Közben a szállítási idők folyamatosan nőnek: a csiphiány miatt a BAE Systemsnél egyes páncélosokat csak 2030-ra tudnak legyártani, azaz a várakozási idő hét évre nyúlt. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy amikor 2011-ben a mostani menedzsment átvette a svéd cég vezetését, a személyzet egynegyedét azonnal el kellett bocsátaniuk. Ma tehát – ugyan aktívan kutatják a képzett munkaerőt – szakemberhiány is lassítja a termelést. A kilátásaik immár kiválók: az előrejelzések szerint a következő öt évben négyszeresére növelik a bevételüket, ami 1,2 milliárd dollárt tehet ki. Ennek egy feltétele azonban, hogy megfelelő mennyiségű szakember tudjanak alkalmazni – és ez most egyelőre kérdéses.
A fegyvergyártók részvényárai már szárnyalnak. A Német Leopard–2 harckocsikat gyártó Rheinmetall kurzusa tavaly 130 százalékot emelkedett, de a Thales SA, a Dassault Aviation, és a Saab részvényei is 60-80 százalék között drágultak. Az idén szintén bő két számjegyű növekedést mutattak fel a fegyvergyártók.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet szerint 1988-ban az európai országok 343 milliárd dollárt költöttek a katonáikra, 2013-ra ez a szám az ötödével, 275 milliárdra csökkent. A Krím Oroszország általi annektálása 2014-ben fordulatot hozott, a védelmi kiadások 2022-ben elérték a 357 milliárd dollárt. Ugyanakkor a fejlesztéseket megnehezíti, hogy egyes bankok továbbra sem hitelezik szívesen a fegyvergyártókat, az rontja ugyanis az ESG, azaz a fenntartható befektetések iránti elkötelezettségüket.
Még ha lenne alapanyag és munkaerő, illetve igény a fegyverekre, akkor is minden egyes megrendelés előtt bonyolult bürokratikus akadályokat is le kell küzdeni. Németországban például minden 25 millió euró feletti megrendeléshez a védelmi minisztériumnak parlamenti jóváhagyásra is szüksége van.
Viszonyításképpen: a 25 millió euró nagyjából 7500 darab 155 milliméteres tüzérségi lövedék ára. Ennél egyetlen nap alatt többet használnak el az ukrajnai fronton.
Évekbe telik, mire az iparág a háború előtti szállítási időket ismét tartani tudja – mondta a Sabb Dynamics üzletágvezetője. Görgen Johansson szerint amennyire tudták, már felpörgették a termelést, a mostani szint megduplázását tervezik, de ez a bővítés két-három évig is eltarthat. A terjeszkedéshez gyárak építésére, gépek megrendelésére is szükség van, illetve az ellátási láncoknak is megbízhatóan kell működniük.
A kormányok gyorsan szeretnének tömegével minőségi fegyverekhez jutni – Európa-szerte érzik a fenyegetettséget, Ukrajna nagyjából korlátlan támogatásáról nem is beszélve. Ugyanakkor a fenti példák azt támasztják alá, hogy az európai fegyverszektor nem áll készen a megrendelések teljesítésére – évtizedeken keresztül partvonalra küldött ágazat volt, amitől most ugrásszerű növekedést várnak. Ebben a helyzetben
az európai kormányok óhatatlanul elkezdenek Európán kívüli beszerzésekről gondolkodni.
Ennek azonban több veszélye is van. Ugyan például az izraeli vagy az Egyesült Államokból beszerzett fegyverrendszerek NATO-kompatibilis méretűek lehetnek, nem segítik elő az egyes nemzeti hadseregek fegyvereinek egységesítését. Ez pedig egy fegyveres konfliktus esetén a hatékonyság rovására mehet. Emellett az ágazat, az európai gyártók eshetnek el gigaüzletektől, amelytől most a közvélemény és a döntéshozók erőn felüli teljesítményt, valamint korlátlan fejlesztéseket várnak el.
Néhány példa: Lengyelország 15 milliárd dollárt költ amerikai Patriot rakétavédelmi berendezésekre, míg a németek vezette szövetségesek koalíciója Patriot és az izraeli Arrow 3 légvédelmi rendszer vásárlását tervezi. A háború kezdete óta Lengyelország Dél-Korea legnagyobb fegyvervásárló lett, csaknem 6 milliárd dollárért vásárol harckocsikat és önjáró tarackokat.
Mindenfajta lövedék- és fegyvergyártáshoz elengedhetetlen a legalapvetőbb alapanyag, a puskapor, azaz a robbanószer előállítása is. Ugyan lőporból egyelőre nincs hiány, ám a szinte kizárólagos európai beszállító, a Rheinmetall két bajorország és svájci gyára szünet nélkül, maximális kapacitással állítja elő azt. A Rheinmetall már lépett: újabb lőporgyár építéséről kezdett tárgyalni, azonban évekbe telik, mire ez az üzem elkezdi a termelést. Látható tehát, hogy újabb jelentős megrendelések esetén
lőszerhiány is felléphet.
Egy érdekesség, ami jól szemlélteti a helyzetet: az idén volt olyan nap a fronton, hogy az orosz csapatok annyi lövedéket lőttek ki, amennyit az európai ipar egy hónap alatt tud előállítani. Könnyen lehet tehát arra következtetni, hogy a fegyver- és lőszerfeszültségnek messze nincs vége. Talán csak az elején tartunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.