A Csandraján–3 űrszonda több mint egy hónapos útja után sikeresen leszállt a Holdra.
Az Egyesült Államok, a volt Szovjetunió és Kína után India is sikeresen puha leszállást hajtott végre a Holdon, ezzel csatlakozva a világ egyik legelitebb klubjához. Az ország ráadásul történelmet is írt, mivel a missziója az első, amely a Hold déli pólusának közelében ért földet.
Az ISRO, az indiai űrügynökség bejelentése után országszerte kitört az ünneplés, az űrszonda landolását pedig a világon milliók követték élőben.
Narendra Modi miniszterelnök a dél-afrikai BRICS-csúcstalálkozóról videóüzenetben gratulált az ISRO tudósainak, az eseményt pedig „örömtelinek és történelminek nevezte”.
A történelmi eseményre sötét árnyékot vetett, hogy hétvégén az Oroszország által elindított űrszonda, a Luna–25 a Holdba csapódott egy hajtóműhiba miatt, ami előtt napokig nem tudták elérni az eszközt. Bár India számára hatalmas győzelem volt, hogy így elsőként érhették el a déli pólust, az oroszoknak nem kevés fájdalmat okozhat, hogy 47 év után az első Hold-missziója katasztrófával végződött.
Az indiai űrszonda egyébként egy holdjárót is magával vitt, amely a következő 14 napban az égitest felszínét fogja vizsgálni, valamint víz jelei után kutat – ennek jelenléte ugyanis biztosíthatná, hogy a jövőben az emberiség egy tartós bázist építhessen ki a Holdon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.