Nargesz Mohammadi a nők iráni elnyomása ellen és az emberi jogokért és szabadságért folytatott küzdelméért kapja az idei Nobel-békedíjat. Az Iránban bebörtönzött Mohammadi azonnali szabadon bocsátására szólította fel az iráni hatóságokat pénteken az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR).
Az idei békedíjjal azt a több százezer embert is elismerik, akik az elmúlt évben az iráni rezsim nőkkel szembeni diszkriminációs és elnyomó politikája ellen tüntettek.
Nargesz Mohammadi nagy árat fizetett a szabadságért és függetlenségért folytatott küzdelméért. Iránban 13 alkalommal vették őrizetbe, a bíróság ötször ítélte el, összesen 31 évi börtönbüntetést és 154 korbácsütést szabtak ki rá. A díj odaítélésekor figyelembe vették, hogy Iránban az elmúlt évben rendkívüli megmozdulások zajlottak, amelyeket sokan forradalomnak tartottak, amit majd még meg kell vizsgálni, de a megmozdulások különlegességét az adta, hogy ez a nők forradalma volt.
A békedíj bejelentése után az OHCHR felszólította az iráni hatóságokat, hogy engedjék szabadon Mohammadit.
Nargesz Mohammadi esete jól mutatja, milyen rendkívüli veszélyek várnak azokra a nőkre, akik az összes iráni emberi jogaiért kiállnak
– olvasható az OHCHR közleményében.
A tavalyi tüntetéshullámot a börtönből támogatta, és szolidaritási akciókat szervezett rabtársai körében. Ezért szigorították fogva tartása körülményeit, megtiltották, hogy hívásokat és látogatókat fogadjon. Férje szerint az elismerés csak bátorítani fogja Mohammadit a női jogokért vívott harcában.
Magyar díjazottak és esélyesek a 2023-as Nobel-díj átadónKarikó Katalin orvosi-élettani és Krausz Ferenc fizikai Nobel-díjat kapott, Krasznahorkai László és Nádas Péter az irodalmi kategóriában voltak esélyesek. Karikó és Krausz 11 millió svéd korona összegű pénzjutalmat kaptak, amelyen osztoznak díjazott társaikkal. A jutalom átszámítva mintegy 363 millió forint. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.