Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy legfeljebb 20 segélyszállító kamion számára engedélyezett a belépést a Gázai övezetbe. Biden és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök telefonon állapodtak meg a humanitárius szállítmányok átjuttatásának körülményeiről.
Biden kiemelte, hogy amennyiben a Hamász lefoglalja vagy akadályozza a segélyek szállítását, úgy leállítják a segítséget.
Az ENSZ humanitárius ügyekért felelős irodája szerdán azt közölte, hogy összesen mintegy 3000 tonna humanitárius támogatás várakozik arra, hogy Egyiptomon keresztül a palesztinok lakta Gázai övezetbe juthasson. Biden arról is beszámolt, hogy hitelesnek tartja az amerikai védelmi minisztérium vizsgálatát, amely eddig azt állapította meg, hogy
a gázai kórházat kedden ért, több száz emberéletet követelő robbanás nem izraeli támadás következménye.
Az izraeli külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy konkrét bizonyítékaik vannak arra vonatkozóan, hogy nem ők csaptak le az Al-Ahli kórházra. Hozzátette, 100 százalékig biztosak abban, hogy az egészségügyi intézményt egy eltévedt palesztin rakéta találta el.
Az Egyesült Államok nem támogatta az ENSZ humanitárius tűzszünetről szóló határozattervezetétA szerdai szavazás során a benyújtott dokumentumot a BT tizenkét tagja támogatta, Oroszország és Nagy-Britannia tartózkodott, az Egyesült Államok pedig nemmel szavazott. Biden amiatt bírálja a tervezetet, hogy az nem mondja ki Izrael önvédelemhez való jogát. |
A Downing Street bejelentése szerint Sunak találkozik Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Jichák Hercog államelnökkel, majd a közel-keleti térség más fővárosait is felkeresi. A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője ugyanakkor nem részletezte, hogy Rishi Sunak Izraelen kívül mely országokban tesz látogatást, de közölte:
tárgyalásain a brit kormányfő a Gázai-övezetet uraló Hamász Izrael elleni támadása után kirobbant konfliktus kiszélesedésének megakadályozására törekszik.
A brit kormány az Izraelből távozni kívánó britek számára eddig tucatnyi repülőjáratot szervezett, amelyek több mint ötszáz embert szállítottak el. London mindemellett a Gázában és a Ciszjordániában tartózkodó britek szárazföldi evakuálásának lehetőségéről is tárgyal a szomszédos országokkal.
A kormány Egyiptomba telepített egy brit határrendészeti egységet, amely készen áll a brit állampolgárok megsegítésére, amint távozhatnak Gázából. Utazása előtt a Downing Street által ismertetett nyilatkozatában
a brit miniszterelnök kijelentette: minden civil halála tragédia, és máris túl sok emberélet veszett oda a Hamász elborzasztó terrorcselekménye óta.
Rishi Sunak látogatásával egy időben James Cleverly brit külügyminiszter is a térségbe utazik. Cleverly a londoni külügyi tárca csütörtöki tájékoztatása szerint az egyiptomi, a török és a katari kormány támogatását kéri a gázai konfliktus rendezéséhez, a humanitárius segélyek eljuttatásához a Gázai-övezetbe és a Hamász által elhurcolt brit túszok szabadon engedéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.