Megfigyelők szerint csak idő kérdése, mikor indul el az izraeli hadsereg megszállni Gázát, az viszont nem világos, mi a politikai szándék: csak addig maradnak ott, amíg leszámolnak a Hamásszal, vagy Izrael hosszabb távra ellenőrzése alatt tartaná a tűzfészekké vált földcsíkot. A török Hürriyet szerint Benjámín Netanjáhú miniszterelnök kormánya bármit is választ, folytatódó bajokra számíthat.
A nemzetközi közösség számára a fő kérdés, nem szélesedik-e ki a máris ötven éve legsúlyosabb izraeli háború a gázai szenvedés nyomán, eltérítve a Közel-Keletet az utóbbi évek enyhülési folyamatától, és újabb tűzfészket teremtve az amúgy is egyre forróbbá váló világpolitikában. Az erőszak ezt egyre valószínűbbé teszi, ugyanakkor a török lap elemzése szerint Izrael számára rengeteg égető kérdést vet fel, az új helyzetben mit kezdjen Gázával.
A Hamász fegyveresei, miután egy hete támadást indítottak Izrael ellen, a becslések szerint 120–150 túszt ejtettek és hurcoltak a palesztinok ellenőrizte Gázai övezetbe.
Az izraeli hadsereg célja egyfelől a leszámolás a Hamásszal, másfelől a túszok kiszabadítása. Mindkét cél megvalósítása egyszerre rendkívül nehéznek bizonyulhat, amennyiben a rengeteg áldozattal járó légicsapások után megindul a szárazföldi támadás.
Voltak hírek, amelyek szerint a palesztinok néhány túszt már elengedtek, és az izraeli kormány a Hürriyet szerint tárgyal a Hamásszal a foglyok elengedéséről, ugyanakkor speciális műveletek is lehetségesek a túszok kiszabadítására, esetleg amerikai katonai segítséggel.
Az izraeli gyalogsági egységek és tankok behatoltak GázábaAz izraeli védelmi erők a Fox News hírügynökségnek azt nyilatkozták, hogy gyalogos erői és tankjai pénteken behatoltak a Gázai övezetbe, hogy lokalizált rajtaütéseket hajtsanak végre. |
Az izraeliek számára dilemma az is hogy egy megszálló háború akár hosszadalmassá is válható városi harcaiban a hadsereg nagyon nagy veszteségeket szenvedhet. A lap szerint politikai elemzők úgy vélik, az izraeli megszálló erők nem maradnának Gázában, miután „megtisztították” a Hamásztól.
A lap Danny Danont, Izrael korábbi ENSZ-képviselőjét idézi a várható támadás céljáról:
A célunk megküzdeni a Hamásszal... Azt reméljük, új rezsim születik a palesztinok gázai mindennapi életének menedzselésére.
A Hürriyet felteszi a kérdést, tud-e Hamasz-utáni Gázát teremteni Izrael, és szakértőkre hivatkozva azt a választ adja, hogy tekintve a Hamász mély gazdasági, vallási és társadalmi beágyazottságát Gázában ez szinte lehetetlen.
Ha nem lehetséges végleg leszámolni a Hamásszal, adódik a kérdés, nem úgy akarja-e megoldani a kérdést Izrael, hogy hosszú távra megszállja a Gázai övezetet.
A Hürriyet által számba vett szakértő vélemények szerint a hatalmas emberi és gazdasági veszteségek miatt ez aligha reális opció. Ha a hadsereg Gáza ellenőrzésére koncentrál, az a West Bank ellenőrzését gyengítené meg. Ugyanakkor kérdés, hogy kormánya szélsőjobboldali szárnya és a közvélemény nyomása alatt Netanjáhu megelégedhet-e egy rövid távú bosszúhadjárattal. Mivel mérsékelt palesztin adminisztráció létrehozása az övezetben nehéz, Izrael a közvetlen irányítást választja. Ez azonban mélyítené az izraeli társadalmon belüli meghasonlást és nem tenné kevésbé militánssá a palesztinokat – vonja le a következtetést a lap.
Mindezek a muszlim Törökország vezető lapjának következtetései. A döntéseket Benjámin Netanyáhu kormánya hozza meg. A nyolcadik napja folyó izraeli háború állásáról és politikai hátteréről itt olvashatjuk a legfrissebb részleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.