A hét végén véget ér Lengyelországban az elmúlt hónapok megosztó választási kampánya, amelyen akár Európa jövőbeli iránya is eldőlhet. A Politico felmérése szerint Mateusz Morawiecki miniszterelnök Jog és Igazságosság (PiS) pártja kapja a legtöbb szavazatot, a második helyen álló, Donald Tusk által vezetett Polgári Platform (KO) azonban elsöprő győzelemben bízik.
A lengyel választásról az utolsó pillanatban készített felmérések továbbra adtak egyértelmű képet a várható eredményről. Valószínűleg sem a PiS, sem a KO sem kap majd elég szavazatot az önálló kormányalakításhoz, ezért pedig már most elkezdődtek a tárgyalások a kisebb pártokkal, amelyeket a nemzetközi sajtó királycsinálóként emlegetett s döntő szerepük miatt.
A jelenlegi kormánypárt 37 százalékon áll, az ellenzék sincsen messze lemaradva, 30 százalékkal, de a valódi erejük csak az urnáknál derül majd ki.
Ilyen számok mellett azonban mindkettőnek koalíciós partnert kell keresnie – a PiS számára a legvalószínűbb jelölt a Konföderáció lenne, az EU-ellenes szélsőjobboldali párt, amely be akarja tiltani az abortuszt, liberalizálni akarja a lőfegyverekhez való hozzáférést, és ellenzi az Ukrajnának nyújtott segélyeket.
Ketten együtt a szavazatok 47 százalékát szedhetnék be, amivel képesek lennének a kormányalakításra, ha más kisebb pártok nem teljesítenek a küszöb fölött. Azonban a Konföderáció vezetőinek, akik kívülállóként erősödtek meg a lengyel politikában, nem sok érdekük fűződik a jelenlegi kormánnyal való összefogáshoz.
Kizárt, hogy a PiS-sel vagy akár a Polgári Platformmal összefogjunk, mivel a Konföderációnak nem áll szándékában meghosszabbítani Morawiecki hatalmát vagy elősegíteni Tusk visszatérését a hatalomba
– jelentette ki Krzysztof Bosak, a párt egyik vezetője.
Donald Tusk, a KO vezetője szerint pártja és szövetségesei elsöprő fölénnyel fogják megnyerni a vasárnapi parlamenti választást, miután a közvélemény-kutatások alapján egy hármas koalícióval meg tudják dönteni a PiS hatalmát.
A Polgári Platform a beszédes nevű Baloldallal és a centrista Harmadik Úttal együtt 20 mandátumos többségre számít a 460 fős alsóházban, ami az elmúlt hónapokban mért legnagyobb arányú győzelem lenne.
A három párt közötti koalíció azonban még nincsen kőbe vésve, és lehet, hogy még így sem lesznek elegen az abszolút győzelemhez. Arról nem is beszélve, hogy Tusk a kampányát az EU-pártiságra építette, ám a parlamenti többség nélkül csak nehezen tudná végrehajtani az ígért reformjait.
Bármi is történik, az eredmény hullámokat fog vetni Európa-szerte.
A PiS jogállamisági vitába keveredett Brüsszellel, ami miatt Lengyelország 2021 óta nem kapja meg a neki járó uniós forrásokat. A Konföderációval való összefogásuk feltüzelné az EU-ellenességet és véget vethetne az Ukrajnának küldött segélyeknek. A Polgári Platform pedig egy erősen megosztott országot akar visszakormányozni a blokk szíve felé, és valószínű, hogy az EU kegyeinek a visszanyeréséhez több népszerűtlen reformot is át kellene tolnia a parlamenten.
Lengyelország polarizációját az elmúlt hónapok politikai kampányai is tükrözték, amelyekben a személyes támadások és a vádaskodás sokkal nagyobb hangsúlyt kapott, mint a pártok programjai. Arról nem is beszélve, hogy szinte mindegyik botrányba is keveredett, tovább rontva a választások tisztaságát.
Lengyel választás: ingyenpénz és koalíciós csatározások dönthetnek majd a következő kormányrólVégletekig kiélezett versenyt ígér a vasárnapi lengyel parlamenti választás, két nagy párt és három potenciális királycsináló csap össze. A nagy kérdés az: ki tud nagyobbat ígérni úgy, hogy közben az élet-halált jelentő koalíciós kilátásait sem rombolja. |
Élőben a lengyel választásról! Vasárnap este élő, eredményváró műsorfolyam a Mandiner YouTube-csatornáján, a legfrissebb adatokkal, lengyelországi kapcsolásokkal és szakértőkkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.