Az amerikai védelmi minisztérium folyamatosan egyeztet az ország nagy fegyvergyártóival, hogy felgyorsítsák a függőben lévő izraeli rendelések szállítását, mivel a térségben az erőszak egyre fokozódik a Hamász által végrehajtott hét végi terrortámadást követően.
„Nem fogok részletekbe bocsátkozni, de a lényeg az, hogy a lehető leggyorsabban dolgozunk a kritikusan szükséges különböző típusú lőszerek és egyéb felszerelések biztosításán” – idézte a CNBC-nek az újságírókat tájékoztató magas rangú, név nélkül nyilatkozó védelmi tisztviselő. Elmondta azt is, hogy a segítséget szállító katonai repülőgépek már elindultak az Egyesült Államokból.
Bár a Pentagon nem hajlandó konkrét részleteket közölni arról, hogy az Egyesült Államok milyen típusú biztonsági segítséget nyújt Izraelnek, annyit közöltek, hogy a lőszerek mellett légvédelmi rendszerekről van szó. A fegyvergyártók részvényei természetesen erősödnek a hírre, a szektort leképező iShares U. S. Aerospace & Defense ETF árfolyama hétfőn 4,5 százalékkal nőtt, az egyedi részvények közül a Northrop Grummané 11 százalékkal drágult.
„Arra számítunk, hogy folyamatosan kielégítjük Izrael kéréseinek egy részét” – mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy a Hamász által izraeli civilek ellen végrehajtott támadások „az Iszlám Államéhoz mérhető kegyetlenség volt”.
A Pentagon a védelmi ipar mellett együttműködik a Közel-Keletért felelős Központi Parancsnoksággal is, hogy meghatározza, mit adhatnak át gyorsan Izraelnek az amerikai védelmi tartalékokból. Erről az elnöknek van joga dönteni, és a CNN tudósítói a konfliktus kitörése óta többször hangsúlyozták, hogy az amerikai hadsereg legnagyobb térségbeli katonai készletei Izraelben vannak, így a szükséges felszerelés egy része könnyen hozzáférhető. A védelmi tárca „állandó és folyamatos kapcsolatban” van az izraeli partnerekkel is, hogy mindig időben értesüljenek az igényekről.
A meglévő amerikai készletekből való lehívás kétségtelenül nagyobb terhet jelentene mind a Pentagonra, mind a védelmi iparra, amely nehezen tudott új szerződéseket kötni és növelni bizonyos, Ukrajnába már elküldött lőszerek gyártását.
Az izraeliek és az ukránok igényei azonban néhány kulcsfontosságú szempontból különböznek.
Izrael nagymértékben támaszkodik majd az F-16-os és F-35-ös vadászgépekből és Apache helikopterekből kilőtt precíziós levegő-föld lőszerekre, amelyek közül egyik sincs az ukrán arzenálban, emlékeztetett a Politico. A 155 mm-es tüzérségi lövedékeket azonban mindkét ország jelentős mennyiségben használ, így ezek kérdése valószínűleg nagy jelentőséggel bír majd.
A Pentagon az Izraelnek nyújtandó segítséghez a rendelkezésre álló felhatalmazásokat és alapokat használja, így egyelőre nincs szüksége további kongresszusi hozzájárulásra, amelyet nem is kaphatna meg, a képviselőház ugyanis addig nem fogadhat el törvényt, amíg nincsen elnöke Kevin McCarthy megbuktatása után.
Az Izraelnek nyújtandó segítségről Joe Biden kormányzata tájékoztatta a kongresszus vezetőit. Jól értesült források szerint elsősorban precíziós lőszerekre és a Vaskupolához használatos elfogórakétákra van szükség, de a zsidó állam kért kisebb bombákat is.
Előbb-utóbb azonban szükség lesz arra, hogy a Kongresszus további anyagi forrásokat szavazzon meg. A szenátus erre készen áll, közölte Chuck Schumer, a ház elnöke.
Megkérdeztem a Pentagon képviselőit, megadják-e Izraelnek mindazt, amire szüksége van, és örömmel hallottam, hogy a válasz igen, és árad a segítség. Megkérdeztem azt is, megtagadták-e Izrael bármely kérését, és a válasz nem volt
– tudatta közleményében Schumer.
Lloyd Austin védelmi miniszter a térségbe irányította vasárnap a USS Gerald Ford repülőgép-hordozó anyahajót a kíséretéhez tartozó rakétacirkálóval és négy rakétaelhárító rombolóval. Megerősítették a térségben az amerikai légierő F-35-ös, F-15-ös, F-16-os és A-10-es vadászrepülőgép-századait is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.