Jövő szerdán dönt az Országgyűlés arról, hogy milyen álláspontot képviseljen hazánk az Európai Unióban a génmódosításról szóló legújabb vitában. A döntés tétje az, hogy a jövőben kerülhetnek-e jelöletlenül génmódosított élelmiszerek forgalomba az EU-ban – olvasható a Magyar Biokultúra Szövetség pénteki közleményében.
Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a szövetség alelnöke felidézte, hogy az Európai Unióban a GMO-t körülvevő viták ugyan folyamatosak, de döntések csak ritkán születnek, ám ezek annál fontosabbak. Elmondása szerint
a génmódosított növények, vetőmagok stb. előállításával foglalkozó vállalkozások komoly lobbierővel próbálják meggyőzni mind az uniós, mind a tagállami döntéshozókat arról, hogy ne gördítsenek akadályokat termékeik elé.
A mostani törekvések azon alapulnak, hogy a korábbinál pontosabb és precízebb génmódosító technológiák biztonságosabbak, és erre hivatkozva szeretnék a kérdést újraszabályozni, megszüntetni a kontrollt és a jelölési kötelezettséget ezen termények felé. Ráadásul az uniós javaslat a tagállamok kezéből is kivenné a döntés lehetőségét ezekben a kérdésekben.
A másik álláspont –amelyet Magyarország is képvisel – ezzel szemben úgy véli, hogy az új technológiák ugyanolyan radikális beavatkozást jelentenek, mint a régebbiek, így környezeti hatásuk sem lesz kiszámíthatóbb. Az így kialakított növények genomjában olyan kombinációk is jelen vannak, amelyek hagyományos nemesítéssel soha nem jöhettek volna létre.
Ezért szeretnék elérni, hogy a fogyasztók tisztában lehessenek azzal, ha egy termény vagy termék génmódosított forrásból származik-e vagy sem. Az új, deregulációs javaslat azonban megfosztana bennünket mindettől, és feltétel nélkül kiszolgáltatná az európai lakosságot a GMO-gyártók mindenkori kereskedelmi érdekeinek – mondta el dr. Roszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.