Sütött a nap, a vörös szőnyeget kiterítették, a katonai díszőrség felállt, és Németország katari nagykövete, Lothar Freischlader is jelen volt a német államfő megérkezésénél a dohai reptéren. A háromórásra tervezett hivatalos látogatás azonban mindezek ellenőre sem kezdődhetett el, mivel egyetlen katari tisztviselő sem volt jelen Frank-Walter Steinmeier fogadásán.
Steinmeier a Bundeswehr Airbus A350-es gépével érkezett meg Dohába, ahol fél órát kellett a tűző napon várakoznia a reptéren, mire a katari külügyminiszter, al-Muraikhi szultán megérkezett – írta meg a DW. Ekkor a diplomáciai formalitásokat gyorsan letudták, hogy a német elnök időben odaérjen a találkozójára a katari uralkodó emírrel, Tamím bin Hamád al-Tání sejkkel.
A diplomáciai felfordulásról a DW újságírója, Rosalia Romaniec írt, aki Stenmeierrel utazott Katarba. Az újságíró azt találgatta, hogy az eset mögött egy amatőr tervezési hiba állhat-e, vagy Katar szándékosan hozta ilyen helyzetbe a legmagasabb rangú német közjogi méltóságot.
Vannak olyan elképzelések, hogy ez a csúszás egy szándékos bosszú volt Katar részéről, hiszen Steinmeier a háromnapos közel-keleti körútján egy napot töltött Izraelben és két éjszakát Ománban, de Katarra csupán három órát szánt.
Emellett a diplomáciai pofon annak is szólhatott, hogy még októberben a német külügyminiszter, Annalena Baerbock azzal vádolta meg Katart, hogy a Hamász támogatásán keresztül a terrorizmust pénzeli. Ennek a kijelentésnek az alapját az adja, hogy a Hamász politikai szárnya tényleg Katarban tartózkodik. Baerbock szerint Katart felelősség terheli a terrorizmus erősödése miatt.
Katart felháborították a német miniszter kijelentései. Doha az izraeli háború kitörése óta nagyjából 1,5 milliárd dollárt küldött a Gázai övezetbe, hogy finanszírozza a kórházak és a térség adminisztrációjának a működését. Katar szerint sértő, hogy a humanitárius segélyt Baerbock párhuzamba hozta a terrorizmus támogatásával, illetve azt is kiemelte, hogy ezek a pénzek mind Izrael jóváhagyásával érkeztek Gázába.
A német elnök azért utazott Dohába, hogy a helyi vezetéssel egyeztessen a Hamász fogságában lévő német túszok szabadon bocsátásáról. Katar a vezető közvetítő a Hamász és a világ között, és folyamatosan azon dolgozik, hogy a túszokat szabadon engedjék, cserébe az Izraelben bebörtönzött palesztinokért.
Al-Táni sejk kijelentette, hogy mindent megtesznek a német túszok érdekében.
Steinmeier azt is kiemelte, hogy természetesen a cél, hogy minden túsz újra szabad lehessen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.