Teherán közvetítőkön keresztül megüzente az Egyesült Államoknak, hogy nem kívánja Izrael és a Hamász háborúját kiterjeszteni, de egyúttal arra is figyelmeztette Washingtont, hogy a háború eszkalációja elkerülhetetlen, ha folytatódnak az izraeli támadások – árulta el Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter egy interjúban.
Az üzenetváltásra a teheráni svájci nagykövetség közvetítésével került sor a diplomata szerint, aki azt is elmondta, hogy ha Izrael bűnei Gázában és Ciszjordániában folytatódnak, akkor semmi sem zárható ki, és a konfliktus kiszéledése elkerülhetetlen.
Az iráni külügyminiszter szerint
bár Teherán fontos támogatója a Hamásznak, az iszlamista szervezet nem értesítette őket előzetesen az október 7-i támadásról
– ezt egyébként amerikai tisztségviselők is így gondolják. Ennek ellenére a nyugati országok szerint a perzsa állam nem bújhat ki a felelősség alól, hiszen a térségben számos iszlamista csoportot támogat, amelyek ellenségüknek tartják Izraelt.
A háború kitörése óta Amir-Abdollahian a térség számos országát felkereste, járt Irakban, Szíriában, Libanonban, Törökországban, Katarban és Szaúd-Arábiában, de Dohában találkozott Iszmail Hanije Hamász-vezetővel és Hasszán Naszrallahhal a Hezbollah éléről. Ugyanakkor a külügyminiszter szerint a Hezbollah és más iszlamista csoportok a térségben nem Irán bábjai, hanem független politikai tényezők, de figyelmeztetett arra is, hogy ezek a csoportok nem közömbösek a Palesztinában élő muszlim és arab áldozatok iránt.
A nyugati országok attól tartanak, hogy Teherán nyomást gyakorol szövetségeseire – főként a köztük legerősebb Hezbollahra –, hogy vegyen részt a konfliktusban.
Az Iránhoz köthető csoportok a harcok kirobbanása óta több támadást is indítottak a térségben található amerikai célpontok ellen.
Amir-Abdollahian szerint Washington nem jelezte, hogy ha a Hezbollah teljes körű támadást indít Izrael ellen, akkor megtámadja Iránt, ám kritizálta az amerikaiakat, amiért önmérsékletre szólította fel Teheránt, miközben Izrael támogatásával gyakorlatilag részt vesz a harcok eszkalációjában – írja a Financial Times.
Az iráni külügyminiszter szerint a Hezbollahnak küldött hasonló üzenetek nem teszik óvatossá a a szervezetet, amikor az döntéseket hoz. Hozzátette, hogy a térségbe vezényelt amerikai repülőgéphordozók nem erősítik, hanem csak sebezhetőbbé teszik az Egyesült Államokat. Beszélt arról is, hogy az – Irán támogatását élvező – jemeni húszik akciói és az, hogy a Hezbollah az izraeli hadsereg harmadával harcol, azt jelzik, hogy a háború már most is kiszélesedett.
Teherán korábban azonnali tűzszünetre szólított fel, ám a harcokat kihasználta arra is, hogy mérsékelje nézeteltéréseit az arab világgal, mivel a palesztinpárti nézőpont közelebb hozta Iránt az arab államokhoz.
Ibrahim Raiszi iráni elnök a hét végén Rijádban találkozott Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceggel, ami több mint egy évtizede nem látott szintű diplomáciai találkozó a térség két meghatározó hatalma között.
Raiszi a rijádi Iszlám Együttműködés Gázáért csúcstalálkozón Abdel Fattah Al-Sziszi egyiptomi elnökkel is találkozott, noha a két ország között nincs teljes körű diplomáciai kapcsolat.
Amir-Abdollahian szerint a palesztin csoportok sosem kérték Teheránt, hogy szálljon be a háborúba, sőt szerinte a háború kimenetele az izraeli szárazföldi offenzíva után nem az izraeli hadsereg, hanem a palesztin ellenállás kezében van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.