BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Élő közvetítés
folyamatosan frissül

Az izraeli háború 112. napja – Ez már Kínának is sok: Teherántól kéri a húszik leállítását Peking

Houthis protesting US and UK attacks in Yemen organize an armed demonstration
Összefoglaló:

A Vörös-tengert járhatatlanná tevő húszi támadások már Kínát is aggasztják, ám szemben az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával, Peking nem fegyverrel, hanem Iránnal ápolt jó kapcsolatai felhasználásával igyekszik véget vetni a válságnak.

A Reutersnek több, neve elhallgatását kérő iráni diplomata is elmondta, hogy Kína arra kérte a perzsa államot, hogy vesse be befolyását a húszikkal szemben, hogy azok állítsák le a világkereskedelem egyik legfontosabb útvonalát ellehetetlenítő támadásokat, ellenkező esetben ugyanis sérülhetnek a kereskedelmi kapcsolatok a két ország között.

Houthis protesting US and UK attacks in Yemen organize an armed demonstration
Húszik Jemenben.
Fotó: Anadolu via AFP

A szankciók sorával birkózó Irán számára különösen fontos a jó viszony Kínával, ugyanis a távol-keleti ország az iráni olaj első számú felvevőpiaca, az iráni olajexport 90 százaléka köt ki kínai finomítókban. 

A viszony azonban eléggé egyoldalú, hiszen Kína bár örömmel él a szankcionált olaj jelentette diszkont lehetőségével., könnyedén képes más beszállítókra váltani.

Ugyanakkor a húszik támadásai a Szuezi-csatornán és a Vörös-tengeren áthaladó forgalmat veszélyeztetik, mely főként a Távol-Kelet és Európa kereskedelmét jelenti, ráadásul Peking részben pont a támadások fő célpontjainak számító konténerhajókon szállított feldolgozóipari export felpörgetésével szeretné a növekedést újraindítani.

Irán számára azonban regionális pozíciói is fontosak, így az ország szeretné megtartani az „ellenállás tengelye” vezető szerepét, így megőrizni befolyását nemcsak a húszik, de a Hamász, a Hezbollah és különböző iraki és szíriai csoportok felett. A húszik támadásaikat Izrael gázai hadműveleteire válaszul indítják. Bár a húszikat nem ismerik el Jemen vezetőiként, a lázadó csoport az ország jelentős részét, többek között a főváros Szanaát és a Vörös-tengert az Ádeni-öböllel összekötő Bab-el-Mandez-szoros partvidéket is az ellenőrzésük alatt tartják.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.