A Hezbollah nem mer nyílt konfliktusba keveredni Izraellel – derült ki a szervezet vezetőjének szerdai nyilatkozatából. Haszan Naszrallah a kedden történt merényletet egy szörnyű bűncselekménynek nevezte, amit Libanon nem hagy szó nélkül, ám ez a reakció lényegesen visszafogottabb, mint amit a Hezbollah még augusztusban hangoztatott.
A Hamász terrorszervezet második legmagasabb rangú vezetőjét, Száleh Arúrit január 2-án ölték meg a libanoni Bejrútban. A merényletet drónokkal hajtották végre, és több mint valószínű, hogy a támadás mögött Izrael áll. A támadás a közel-keleti konfliktus eszkalációját jelenthette volna, hiszen még augusztusban Haszan Naszrallah azt hangoztatta, hogy bármilyen izraeli támadás Libanon területén totális háborút jelent a két ország között. Ezzel szemben a Hezbollah vezetője a merényletet követő napon szörnyű bűncselekményről és kemény intézkedésekről beszélt, de
kijelentette, hogy Libanon a történtek ellenére sem fog háborút indítani
Hozzátette, hogy ha Izrael indít háborút, akkor a Hezbollah teljes erejéből harcba száll.
Haszan Naszrallah a beszédében főleg arról beszélt, hogy a Gázában zajló háború egyértelműen Izrael vereségét jelenti, hiszen Tel-Aviv nem képes legyőzni a Hamászt, a harcok miatt a társadalma megosztottá vált, illetve az egész világ szembesült az izraeli hírszerzés gyengeségével.
Izraeli háború: már csak egy hajszálon múlik a fegyveres konfliktus kiterjesztéseIzrael azt tervezi, hogy az elmenekült palesztin civilekkel zsúfolt terület fölött is átveszi teljesen az irányítást. Miközben Katar és Egyiptom béketárgyalásokat követel, az Irán által támogatott fegyveres csoportok amerikai erőket támadtak meg Szíriában, Irakban és Libanonban is. |
A Hezbollah nem először került nehéz helyzetbe Izraellel kapcsolatban. Október 7-én, a Hamász támadása után lehetősége lett volna bevonulni Izraelbe, ezzel sokkal nehezebb helyzetbe hozva a meglepett zsidó nemzetet. Azonban Haszan Naszrallah habozott a támadás megindításával, végül október 8-án csak rakétatámadásokat rendelt el az izraeli hadsereg (IDF) határ menti állásai ellen. Erre válaszul Izrael is rakétacsapásokat intézett a határ menti Hezbollah-létesítmények ellen, de a harc nem eszkalálódott. A kölcsönös rakétatámadások kedden léptek új szintre, amikor Izrael dróntámadást hajtott végre Libanon szívében.
Szakérők úgy vélik, hogy az Izraelnek tulajdonított dróncsapás Bejrútban azt jelentheti, hogy Tel-Avivot nem érdekli a Hezbollah háborús fenyegetése, és kész két fronton is harcba szállni.
Természetesen ez egy merész lépés lehetett, de azt is ki kell emelni, hogy Izrael a háború kirobbanása óta a Hamász még egyetlen magas rangú vezetőjét sem tudta likvidálni. Három hónap alatt ez elkeserítő lehetett, így érthetővé válna egy ilyen kockázatos akció a Bejrútban tartózkodó Arúri ellen.
Bár Izrael hivatalosan nem vállalta magára a bejrúti támadást, illetve a Hezbollah sem hirdetett háborút, a megtorlás valószínűleg nem marad el. Újabb rakétatámadásokra, illetve Ciszjordánia területén elkövetett terrortámadásokra lehet számítani a következő időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.