Becslések szerint háromszázezer német vonult a hét végén az utcákra országszerte, miután nyilvánosságra került, hogy a szélsőjobboldali erők az Alternatíva Németországért (AfD) párt részvételével több millió migráns és kisebbséghez tartozó deportálásáról szőttek titkos terveket. A Correctiv című hírportál jelentéséből kiderült, hogy a novemberben Potsdamban tartott találkozón még a legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) tartozó politikusok is megjelentek.
A fagyos idő ellenére több mint száz városban volt tüntetés, köztük Hamburgban, Frankfurtban, Hannoverben, Kasselben, Dortmundban, Wuppertalban, Karlsruhéban, Nürnbergben és más városokban is. A Deutsche Welle tudósítása szerint néhányan „A fasizmus nem alternatíva”, „Sokszínűek vagyunk”, „Az AfD-re szavazni olyan, mint 1933” feliratú táblákkal vonultak fel (az utóbbi Adolf Hitler választási győzelmére utal).
Rendőrségi jelentések szerint még az északi-tengeri Sylt-szigeten is mintegy 600 ember vonult utcára. Frankfurtban 35 ezren gyűltek össze, pénteken Hamburgban előbb le kellett fújni a tiltakozó nagygyűlést, mert a vártnál sokkal többen, a rendőrség szerint ötven-, a szervezők szerint nyolcvanezer ember jelent meg.
A tiltakozásoknak pedig még nincsen vége, mert vasárnapra újabbakat szerveztek a többi között Berlinben, Drezdában, Lipcsében és Bonnban.
A titkos találkozón a kiszivárgott hírek szerint egyebek között az úgynevezett visszavándorlással, vagyis a bevándorlók és a kisebbségek, köztük német állampolgársággal is rendelkezők kiutasításával foglalkoztak. A jelentés Németország-szerte felháborodást keltett.
Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter a Funke Mediengruppénak nyilatkozva szombaton azt mondta, a potsdami találkozó a náci wannseei konferencia emlékét idézheti fel; ott a „zsidókérdés végső megoldásáról” tanácskoztak. Hangsúlyozta azonban, hogy nem akar egyenlőségjelet tenni a két rendezvény közé.
Az AfD megerősítette a találkozó tényét és a párt részvételét.
Az is tény, hogy a visszavándorlás szerepel a párt programjában, de ez az AfD szerint nem terjed ki német állampolgárokra.
Kérdés, hogy mindez milyen hatással lesz az AfD népszerűségére, amely egyre nő az utóbbi években, és amelynek a betiltásával egy friss felmérés szerint a közvélemény is egyetértene. A hagyományosan az egykori NDK területén erős AfD már az ország nyugati részén is megerősödött, ősszel Bajorországban és Hessenben is az eddigi legjobb eredményét érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.