Az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a megbízatása 2024. októberéig tart, vagyis az Európai Tanácsnak (a tagállamok állam- és kormányfőinek) idén döntenie kell, hogy kire bízza az unió végrehajtó szervének a működését. A 2019-ben megválasztott Ursula von der Leyen várhatón újrázni akar majd, de kiderült, hogy erős kihívót kapott az EU szocialista szárnyából.
Az Alapjogokért Központ elemzője, Lajkó Fanni elmondta, hogy Nicolas Schmit mérkőzhet meg Von der Leyennel az elnöki székért. Schmit az Európai Bizottság egyik uniós biztosa, vagyis már többévnyi európai munka áll mögötte. Emellett Nicolas Schmitet egy rendkívül erős lobbierő is hajtja, hiszen a német és a spanyol szocialista frakció és a szocialista európai pártcsalád is jelezte, hogy támogatni fogják a jelöltségét – erről Lajkó Fanni a Magyar Nemzetnek beszélt.
Természetesen az Európai Tanácsnak egyhangúlag kell kineveznie az Európai Bizottság elnökét, akit ezt követően egy bizalmi szavazásnak is meg kell erősíteni az Európai Parlamentben. Így indulása esetén Schmit győzelme korántsem biztos, de az esélye megvan a sikerre.
Az elemző fontosnak tartja, hogy
jelenleg Ursula von der Leyen újraválasztására van a legnagyobb esély.
Lajkó Fanni szerint beszédes, hogy egyik biztosa száll ringbe Ursula von der Leyen ellen. Az elemző emlékeztetett rá, hogy az elnök öt éve alatt három biztosa is távozott a brüsszeli politikából (Margrethe Vestager, Mariya Gabriel és Frans Timmermans). Szerinte a biztosok gyakran nem voltak elégedettek Leyennel. Ennek oka például, hogy az elnök többször is kihagyta őket a fontosabb döntésekből.
Schmit számára előny lehet, hogy nem ismeretlenként kell kampányolnia Brüsszelben, illetve az Európai Bizottság munkáját is közelről megismerhette ez alatt az öt év alatt.
Lajkó Fanni elmondta, hogy annak ellenére, hogy a magyar kormánynak többször is volt összetűzése a jelenlegi elnökkel, Ursula von der Leyennel, Nicolas Schmit megválasztása igazi csapás lenne.
Az Európai Bizottságban Schmit volt az egyik leghangosabb támogatója a Magyarországnak járó uniós források visszatartásának.
Schmit nyíltan kijelentette, hogy Budapest nem juthat hozzá az uniós pénzekhez amiatt a törvény miatt, amely Magyarországon megtiltja a homoszexualitást vagy nemváltoztatást ábrázoló tartalmakhoz való hozzáférést 18 év alatti személyek számára. Nicolas Schmit Magyarország egyik leghangosabb bírálója, így elnöksége esetén tovább mélyülhet a szakadék az unió és hazánk között.
Ursula von der Leyennek 2024 októberében kell megmérettetnie az elnöki posztért, de az Európai Tanács élén is változás jöhet nem sokkal később. Az Európai Tanács jelenlegi elnökének, Charles Michelnek idén novemberben jár le a megbízatása.
A korábbi olasz miniszterelnök, Matteo Renzi azért kampányol, hogy
Charles Michel helyét az olasz Mario Draghi vegye át
– erről a Politicónak adott interjút.
Az Európai Tanács elnöke az Európai Unió egyik legfontosabb tisztsége. Ő vezeti az unió csúcsszervének, az Európai Tanácsnak az üléseit, ahol a közösség állam- és kormányfői vesznek részt. Emellett az elnök képviseli az EU-t a nemzetközi szinten, fontos szerepe van a kül- és biztonságpolitika területén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.