Az Egyesült Államok azt tervezi, hogy a jemeni fegyveres húszi lázadókat terrorista szervezetté minősíti. Az Irán által támogatott terrorista csoportra újból kiszabják azokat a büntetéseket, amelyeket három évvel ezelőtt feloldottak. A lépést a Vörös-tenger hajóforgalma elleni támadásaikkal magyarázzák. Az Egyesült Államok nemrég összefogott az Egyesült Királysággal, hogy visszaszorítsák a húszi lázadókat, akik már a hadihajókat is célkeresztbe veszik.
Egy amerikai tisztségviselő szerint február közepétől az Egyesült Államok „különösen kijelölt globális terrorista” csoportnak fogja tekinti a húszikat, és többek között blokkolni fogja hozzáférésüket a globális pénzügyi rendszerhez. A jelenlegi amerikai kormányzás egyelőre nem használta a „külföldi terrorista szervezet” kifejezést, melyet Donald Trump kormánya vezetésének utolsó napjaiban kirótt a jemeni lázadócsoportra. Az amerikai külügyminisztérium 2021-ben, Joe Biden elnöki beiktatása után mindkét megjelölést visszavonta – írja a The New York Times.
Ha hivatalosan megtartották volna a húszik „külföldi terrorista szervezet” megjelölését, könnyebb lett volna felelősségre vonni azokat, akik tudatosan bármilyen támogatással látják el a húszikat.
Ez esetben az Egyesült Államok Iránnal szemben is könnyebben fel tudott volna lépni, amely nemrég elfoglalt egy olajszállító hajót. A húszi támadások arra kényszerítettek néhány nagy hajózási társaságot, hogy átirányítsák hajóikat, ami világszerte késésekhez és magasabb szállítási költségekhez vezetett. Lassan normalizálódni látszik a helyzet, mivel a gyártók alkalmazkodnak.
Egy keddi nyilatkozatban Tom Cotton szenátor elítélte, hogy Biden 2021-ben törölte a húszikat a terroristákat megnevező listájáról, és a „gyengeség” demonstrációjaként emlegette az elnök cselekedetét. „A terrorszervezetek jegyzékéből való eltávolításuk halálos hiba volt, és egy újabb sikertelen kísérlet az ajatollah megbékítésére” – mondta Cotton Irán legfelsőbb vezetőjére, Ali Khamenei ajatollahra utalva.
Irán legfőbb politikai és vallási vezetője bízik a jemeni lázadók győzelmébenIrán legfőbb politikai és vallási vezetője dicsérte a jemeni húszi lázadókat, amiért a palesztinokkal való szolidaritásból és Izraellel való szembenállásuk jeleként hajókat támadnak meg a Vörös-tengeren. „A jemeni nép és az Anszar al-Allah valóban nagyszerű munkát végzett, ami annak bizonyítéka, hogy Allah tanítását követik. Bízunk abban, hogy erőfeszítéseik győzelemre vezetnek” – mondta a 84 éves vezető. |
Miután többször figyelmeztette a húszikat, Biden elnök több tucat csapást rendelt el a jemeni létesítményeik ellen, bár amerikai tisztviselők szerint a csoport továbbra is képes megtámadni a Vörös-tengeren áthaladó kereskedelmet. Amerikai tisztviselők attól tartanak, hogy a húszik „külföldi terrorista szervezetként” való megjelölése arra késztetheti a segélyszervezeteket, hogy leállítsák a szállítmányok küldését Jemen húszik által ellenőrzött területeire, mert félnek a büntetőjogi felelősségtől vagy más amerikai szankcióktól.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kedden a svájci Davosban tartott beszédében azt mondta, fontos jelezni:
Az egész világ elutasítja azt a gondolatot, hogy egy olyan csoport, mint a húszik, alapvetően eltérítheti a világot.
Biden elnök egy friss interjúban nem kételkedett afelől, hogy a húszik terroristák, egyértelműen annak gondolja őket. Az amerikai elnök már legalább két éve fontolgatja a húszik visszahelyezését a terroristák jegyzékébe, és 2022 januárjában azt nyilatkozta, hogy a húszik terroristaként való megjelölésének visszaállítása „megfontolás alatt áll”, miután a csoport halálos, határokon átnyúló csapást mért az Egyesült Arab Emírségekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.