Október óta ötödik látogatására érkezik Szaúd-Arábiába Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn – közölte a The Guardian. Látogatásának egyik apropója, hogy az Egyesült Államok megtorló csapásokat mért az Iránhoz köthető célpontok ellen Irakban és Szíriában, valamint Jemenben, a huszi lázadók támaszpontjai ellen.
Az utazás másik oka, hogy a Biden-adminisztráció egyre inkább csalódik Izraelben.
A vita tárgyát képző tűzszüneti javaslat – amelyet a CIA-főnökkel, valamint izraeli, katari és egyiptomi tisztviselőkkel egy hete Párizsban tárgyaltak meg – hat hétre felfüggesztené a harcokat, mivel a Hamász szabadon engedi az október 7-én elfogott túszokat palesztin foglyokért cserébe.
Blinken utazása során ellátogat Izraelbe, valamint Egyiptomba és Katarba.
A külügyminszter, miután Washingtonban találkozott Katar miniszterelnökével, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani sejkkel, kijelentette, hogy
igazi remény van egy jó, erős tűzszüneti javaslat kivitelezésére.
Katar is optimizmusának adott hangot, bár a Hamász azt mondta: nincs megállapodás, és Izrael sem foglalt el egyértelmű álláspontot.
Több ezren tüntettek szombat este Tel-Avivban, hogy előrehozott választásokat követeljenek, miközben elítélték, hogy Benjámín Netanjáhú miniszterelnök kormánya képtelen kivívni a túszok szabadságát.
Jake Sullivan, Biden nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap elismerte az izraeli vitát, de az alkura hivatkozva kijelentette, hogy „a labda jelenleg a Hamásznál van”.
Sullivan a CBS-nek nyilatkozva azt mondta, Blinken arra fogja kérni Izraelt, hogy több élelmet, vizet, gyógyszert és menedéket engedjen be Gázába.
Ez lesz a külügyminiszter legfontosabb feladata, amikor tárgyal az izraeli kormánnyal – emelte ki Sullivan.
Blinken várhatóan hétfőn indul Szaúd-Arábiába, ahol az október 7-i támadás előtt az Izraellel való kapcsolatteremtést fontolgatták, ami történelmi lépés lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.