További lépéseket fog tenni az Egyesült Államok a Közel-Keleten állomásozó csapatait támadó fegyveres csoportok ellen – erről a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója beszélt helyi idő szerint vasárnap.
Jake Sullivan a CNN hírtelevíziónak adott interjúban közölte, hogy Joe Biden elnök világosan fejezte ki magát, amikor azt mondta, hogy a hét végén végrehajtott csapások a kezdetét jelentik az amerikai válaszlépéseknek. Emlékeztetett: egy héttel korábban amerikai katonák halálát okozta egy jordániai előtolt támaszpont elleni, iraki milíciák által elkövetett dróntámadás.
A tanácsadó azt nem erősítette meg, hogy a „további lépések” légicsapásokat jelentenek-e az Irakban és Szíriában tevékenykedő, Irán által támogatott iszlamista csoportok ellen.
Az amerikai légierő pénteken hét szíriai és iraki helyszínen összesen 85 célpontot támadott, a többi között B-1-B nehézbombázókkal a válaszcsapások kezdeteként. Katonai illetékesek a hét végén azt közölték, hogy 84 esetben a célpontot sikerült megsemmisíteni, vagy kárt tenni benne.
A hivatalos bejelentés szerint a célpontok között voltak fegyveres csoportok raktárai, föld alatti létesítmények, valamint olyan helyszínek is, amelyek közvetlenül az iráni Iszlám Forradalmi Gárda felügyelete alá tartoznak.
A tisztviselők azt állították, hogy a támadásokat gondosan megtervezték, hogy teljesen precíz műveleteket hajthassanak végre. Az amerikai támadásokat óvatosan kellett végrehajtani, hogy véletlenül se kerüljenek iráni egységek áldozatul. Az Egyesült Államok kerülni akarja a nyílt konfrontációt Iránnal – írta meg a The New York Times.
Amerikai és brit egységek szombaton Jemenben húszi állások, összesen 30 célpont ellen hajtottak végre légicsapásokat, a többi között parancsnoki állások és föld alatti fegyverraktárak, valamint egyéb támadólétesítmények ellen. Az nem világos, hogy a közös amerikai-brit katonai akció része-e az amerikai válaszcsapásoknak, vagy kifejezetten a nemzetközi hajózás védelmében tett, megelőző lépés volt-e.
Vörös-tengeri válság: Szuez helyett az Arab-sivatag köti össze Európát és ÁzsiátA szárazföldi szállítási alternatíva kevesebb időt igényel, mint Afrika megkerülése, ám a kapacitása is szűkebb. Míg a Vörös-tengeren a húszik támadásaitól kell tartani, addig egy szaúdi kamionflotta biztosítja a nemzetközi kereskedelem zavartalan működését. |
A jemeni húszik az Ádeni-öböl és a Vörös-tenger térségében a közelmúltban számos támadást indítottak kereskedelmi hajók ellen, amivel a globális kereskedelem fontos szállítási útvonalán okoznak fennakadásokat.
A húszi erők szóvivője vasárnap a közösségi médiában azzal reagált a támadásokra, hogy az „eszkalációra eszkalációval válaszolnak”, és azt hangoztatta, hogy húszi katonai képességeket nem könnyű elpusztítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.