BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán Viktor a parlament előtt: Magyarországnak Sulyok Tamásra van szüksége

A miniszterelnök napirend előtt ad tájékoztatást a magyar Országgyűlésnek a soron következő legfontosabb feladatokról. A Világgazdaság élőben tudósított az eseményről.

Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor az Országgyűlés tavaszi ülésszakának kezdetén. Azzal kezdte, hogy sűrű nap áll előttük, hiszen elfogadják Novák Katalin lemondását, megválasztják az új államfőt és a svéd NATO-csatlakozást is ratifikálják.

Budapest, 2023. szeptember 25.Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt szólal fel az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján, 2023. szeptember 25-én.MTI/Máthé Zoltán
Orbán Viktor a parlament előtt: Magyarországnak Sulyok Tamásra van szüksége. Fotó: Máthé Zoltán / MTI

Orbán Viktor az államfő lemondására reagálva hangsúlyozta, hogy a gyermek abszolút teljes védelmet élvez, az elkövetőt le kell ültetni, nincs kegyelem, nincs kibúvó. Emlékeztetett rá, hogy teljes átvilágítást rendelt el a gyermekvédelmi intézményekben. Aki nevelőként nem a gyermek pártját fogja, annak nincs mentsége és nem számíthat kegyelemre Magyarországon. Megköszönte a távozó elnök asszony munkáját, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy csak egyféleképpen lehetett volna dönteni az elnöki kegyelem ügyében. 

Nem ez történt, ezért a lemondás helyes döntés volt

– húzta alá. A történtek arra világítottak rá, hogy az emberi ítélőképesség ilyen esetekben nem elegendő, ezért a jogszabályoknak is garantálniuk kell, hogy ne történjen meg még egyszer. „Pedofil ügyekben elítélt bűnöző ne legyen feltételes szabadlábra bocsátható” – szögezte le a kormányfő. A bíróságokat arra kérte, hogy a folyamatban lévő eljárásokat ennek fényében kell megítélni.

Magyarországnak most Sulyok Tamásra van szüksége

Azzal folytatta, hogy egy napon dönthetnek a régi köztársasági elnök lemondásáról és az új megválasztásáról. Ezt úgy kell megoldani, hogy még átmeneti zavar se keletkezzen az ország életében. Magyarország erős és stabil ország. Sulyok Tamás, a kormánypártok jelöltje vitathatatlan tekintély, az általa vezetett Alkotmánybíróság az elmúlt években irányt mutatott. Ezek a döntések a jogászok és emberek egyetértésével találkoztak.

Ilyen köztársasági elnökre van szüksége most Magyarországnak

– jegyezte meg. Arra kérte a képviselőket, hogy támogassák Sulyok Tamás megválasztását.

Ezt követően a svéd NATO-csatlakozási folyamatra tért ki. Felhívta rá a figyelmet, hogy a NATO egy védelmi szövetség, a tagállamok pedig arra szövetkeznek, hogy külső támadás esetén kölcsönösen megvédik egymást. Éppen ezért lényeges, hogy mielőtt beengednek valakit ebbe a szövetségbe, rendezzék a kapcsolatot. Hosszú és színes vita van a skandináv országokkal. A vita rendezésébe többen is megpróbáltak kívülről beavatkozni, ez azonban nem segítette, hanem hátráltatta az ügyet. Magyarország szuverén ország, nem hagyja, hogy mások diktáljanak neki.

A múlt heti kormányfői csúcs kapcsán felidézte, hogy Svédország és Magyarország számára kölcsönösen előnyös megállapodásokat hoztak tető alá. A svéd miniszterelnök pénteki budapesti látogatása hozzájárult a két ország közti fair és tiszteletteljes viszonyhoz. De azt is megjegyezte, hogy „nem vagyunk egyformák, mi magyarok és svédek”. A miniszterelnök szerint azonban mára sikerült az ellentéteket feloldani, sőt kibővítették a katonai együttműködést és négy új vadászgépet vásárolnak. Mindehhez pedig logisztikai szolgáltatások is kapcsolódnak. Ezzel a magyar légierő az ország határain kívül is képes légvédelmi feladatokat ellátni. Kiemelte, hogy 

a svédek NATO-csatlakozása erősíti Magyarország biztonságát, 

ezért annak ratifikálására kérte az Országgyűlést. 

Magyarország gyászolja a háború áldozatait

Mindez azért is fontos, mert a szomszédban borzalmas háború zajlik, hiszen Oroszország két éve támadta meg Ukrajnát.

Magyarország gyászolja a háború áldozatait, együttérez az özveggyé és árvává tett százezrekkel. A magyarok kezdettől tudják, hogy ennek a konfliktusnak nincs katonai megoldása. „Ezért a háború évfordulóján újra azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmazunk” – jelentette ki. Magyarország segítséget nyújt Ukrajnának a sérültek ellátásában, és a magyar történelem legnagyobb humanitárius programjával támogatja a bajba jutott embereket. Egyúttal aláhúzta, hogy nem akarunk végtelenül elhúzódó háború szomszédságában élni, mert a béke az európaiak, az ukránok és az oroszok érdeke is.

Éppen ezért csak egy újabb békefolyamat tudja visszahozni a biztonságot.

Tálas Péter: az orosz–ukrán konfliktus nem világháború, hanem világrendháború

Mikor veszít az egyik fél, esetleg már tudjuk is, hogy ki a vesztes? Meddig tarthat a harc, és mit jelent ebben a háborúban a győzelem? Mi következik az ukrajnai konfliktus vége után? A VG-Exkluzívban Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársával beszélgettünk.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.