Az Integritás Hatóság 2023-as 5 lezárt és 16 folyamatban lévő vizsgálata 120 milliárd forint uniós támogatást érintett – derül ki a hatóság első, 2023-as, az Országgyűlésnek benyújtott beszámolójából.
A dokumentumban a hatóság elnöke, Biró Ferenc azt írta, hogy a létrehozása tükrözi Magyarország és az Európai Bizottság elkötelezettségét a korrupció elleni küzdelemben. A hatóság autonóm intézményként egyszerre erősíti a hatalmi ágak szétválasztását és áll a gazdaság tisztítására irányuló erőfeszítések élére.
Működése 2023 januárjában egy maroknyi munkavállalóval kezdődött, nem voltak sem saját eszközei, sem saját helyiségei. Az elmúlt évben elvégzett és még folyamatban lévő vizsgálata során a munkatársak feltárták a közbeszerzési és vagyonnyilatkozati rendszerek nem hatékony elemeit és hiányosságait. Ezen problémák orvoslására ajánlásokat, valamint gyorsan bevezethető, a probléma mértékéhez képest költséghatékony megoldásokat fogalmaztak meg és tettek közzé. „Jelentéseinkkel és egy anonim bejelentési platform létrehozásával célunk a közbizalom helyreállítása, valamint az elszámoltathatóság kultúrájának meghonosítása” – írja Biró Ferenc.
Az elnök szerint a megelőzés terén is sok tennivalója van a hatóságnak. „Küldetésünk túlmutat a végrehajtáson; a korrupcióval szembeni zéró tolerancia irányába mutató kulturális változást mozdítunk elő” – fogalmaz. Úgy látja, ahhoz, hogy a hatóság elérje azt a célt, amelyre létrehozták, a jogkörök kérdését napirendre kell venni. Ez az Integritás Hatóság prioritása, amihez kéri a kormány, az Országgyűlés és az Európai Bizottság támogatását.
A beszámolóból kiderül, hogy
megalakulásától 2023. december 31-ig a hatósághoz 215 bejelentés érkezett, ebből 148 e-mailben, 67 pedig az anonim bejelentő felületen.
Míg a versenyszférában lévő komplex megfelelőségi rendszerekben a bejövő információk 1-2 százaléka releváns csupán, addig a hatósághoz érkező bejelentések több, mint 20 százaléka érdemi információt tartalmaz. Az összes beérkezett bejelentésből 114 (53 százalék) irányult európai uniós forrás érintettségére, vagyis a hatóság hatáskörébe tartozik. (A fennmaradó 101 nem a hatásköri illetékessége).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.