BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Macron vérszomja nem ragadós: az európaiak nem akarnak katonákat küldeni Ukrajnába

Egyetlen európai országban sincsenek többségben azok, akik támogatnák a nyugati csapatok bevetését Ukrajnában – derült ki a Századvég felméréséből. Emmanuel Macron február végén beszélt arról: van rá esély, hogy a NATO bevonuljon Ukrajnába, hogy megakadályozzák Oroszország győzelmét. Az európai politikusok nagy része azonnal elhatárolódott a francia elnök kijelentéseitől.

Nincs olyan európai ország, ahol a többség katonák küldésével támogatná Ukrajnát – állapítható meg a Századvég Európa Projekt-kutatásából. A felmérés alapján készült elemzés annak kapcsán tárta fel az európai közvélemény álláspontját az ukrajnai harctéri szerepvállalásról, hogy Emmanuel Macron francia elnök több nyilatkozata keretében is az európai országok katonai beavatkozásának szükségességét sugalmazta a háborúban álló Ukrajnában.

French President Emmanuel Macron attends a joint statement with Jordan's king at the Elysee Palace in Paris, on February 16, 2024. (Photo by Yoan VALAT / POOL / AFP)
Macron vérszomja nem ragadós: az európaiak nem akarnak katonákat küldeni Ukrajnába.
Fotó: AFP

 

Macron kijelentései veszélybe sodorhatják Európát

Nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi és európai közbeszédben, hogy Emmanuel Macron február 27-én az általa összehívott párizsi csúcstalálkozón nem zárta ki annak lehetőségét, hogy „hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjenek” Ukrajnába, Oroszország megállítása érdekében.

Magyarország azonnal leszögezte, hogy a továbbiakban sem fog katonákat, illetve fegyvereket küldeni az ukrajnai harctérre, 

továbbá egyebek mellett Németország, Olaszország és Spanyolország is elhatárolódott a francia államfő kijelentésétől. Ezenfelül Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris fegyverek bevetését helyezte kilátásba azon országok ellen, amelyek harci alakulatok küldésével segítenék Kijevet.

Macron a későbbiekben megerősítette, hogy a nyugati katonai beavatkozással kapcsolatban minden egyes szava „kimért, átgondolt és megfontolt” volt, majd a március eleji prágai látogatásán a francia elnök gyávasággal vádolta az európai országokat, amiért nem küldenek katonákat Ukrajnába.

 

 

Az európai közvélemény határozottan ellenzi a katonai beavatkozást

Fontos hangsúlyozni, hogy Emmanuel Macron elnök katonai intervenciót vizionáló nyilatkozatai szöges ellentétben állnak az európaiak elvárásaival – írta a Századvég. A kutatási adatok tanúsága szerint 

az uniós és brit polgárok több mint kétharmada (67 százaléka) ellenzi, hogy az országa katonai csapatokat küldjön Ukrajnába, 

valamint egyetlen vizsgált európai országban sincsenek többségben azok a válaszadók, akik katonák bevetésével segítenék Kijevet.

A felmérés eredményei elválaszthatatlanok attól a ténytől, hogy a nyugati katonai erők esetleges ukrajnai jelenléte az orosz–ukrán háború azonnali kiszélesedésével, az európai országok hadviselő féllé válásával, továbbá a civil és katonai áldozatok számának drámai növekedésével járna.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.